بیماری منییر چیست؟ علائم و روش های درمان بیماری منیر

بیماری منییر چیست؟ علائم و روش های درمان بیماری منیر

1 ژانویه 2019

سیستم شنوایی انسان در طول زندگی ممکن است به بیماری های مختلفی دچار شود که برخی از آنها مادرزادی و برخی دیگر اکتسابی بوده و بر اثر مصرف داروها، ضربه و یا دیگر بیماری ها به وجود می آیند. یکی از بیماری های سیستم شنوایی بیماری منییر است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

بیماری منییر چیست؟

بیماری منییر از جمله بیماری های مربوط به گوش داخلی انسان بوده که نام دیگر آن هیدروپس آندولنفاتیک یا همان تولید بیش از حد مایع آندولنف در گوش داخلی می باشد. بیماری منییر در اکثر موارد یکطرفه بوده اما در برخی نمونه ها نیز بصورت دو طرفه مشاهده می شود که در آن یک یا هر دو گوش بیمار دچار کم شنوایی، سرگیجه، احساس پری گوش و وزوز می شوند. بیماری منییر در زنان شایع تر از مردان و در سالهای ۳۰ تا ۵۰ زندگی انسان شیوع بیشتری دارد.

آیا بیماری منییر خطرناک است؟

در صورت وجود هر یک از علائم بیماری منییر تا ۲۴ ساعت سریعأ باید به پزشک مراجعه کرد. متأسفانه هیچ درمان قطعی برای بیماری منییر وجود ندارد و مصرف مرتب داروهای تجویز شده توسط پزشک، مراقبت ها و سبک زندگی سالم فقط می توانند موجب کنترل علائم بیماری شوند. در برخی نمونه ها نیز درمان بیماری منییر نیاز به عمل جراحی دارد.

بیماری منییر چه علائمی دارد و مراحل بیماری چیست؟

علائم بیماری منییر شامل کم شنوایی، احساس پری گوش، سرگیجه های ناگهانی و وزوز گوش می باشد. در بیماری منییر کم شنوایی در بسیاری از افراد بصورت موقتی و در برخی نیز بصورت دائمی ایجاد می شود. دومین علامت بیماری منییر احساس فشار و پری گوش در فرد بوده که در این حین فرد احساس میکند گوش هایش از هوا پر شده اند. علامت دیگر در بیماری منییر ایجاد سرگیجه های ناگهانی بوده که از چند دقیقه تا چند ساعت ممکن است طول بکشند اما بیشتر از ۲۴ ساعت نخواهند بود. شدت این سرگیجه ها ممکن است به حدی باشد که در فرد حالت تهوع ایجاد کند. آخرین علامت در بیماری منییر وزوز گوش است که در آن بیمار در گوش خود احساس صدای زنگ را خواهد داشت.

درباره ی مراحل بیماری منییر نیز می توان اینگونه گفت که در مرحله ی اول سرگیجه های ناگهانی بصورت حملات چند دقیقه ای به بیمار وارد می شوند و بیمار طی حملات سرگیجه ممکن است دچار کم شنوایی، احساس پری گوش و وزوز نیز بشود. در مرحله ی دوم حملات سرگیجه ای کاهش یافته و حتی ممکن است در برخی افراد دیده نشود اما کاهش شنوایی و وزوز گوش در این مرحله همچنان وجود دارد. در مرحله ی آخر نیز حملات سرگیجه به کمترین مقدار خود رسیده اما شدت وزوز گوش و کم شنوایی در بیمار به شدت افزایش می یابند.

چه چیزی باعث بیماری منییر میشود؟

هنوز پاسخ مشخصی درباره ی اینکه علت بیماری منییر چیست داده نشده است اما بنظر می رسد ۲ عامل وراثت و آسیب به گوش داخلی از جمله مهم ترین عوامل ایجاد بیماری منییر در انسان باشند. در واقع ۲ عامل وراثت و آسیب به گوش باعث تولید بیش از حد مایع آندولنف در گوش داخلی و به دنبال آن بیماری منییر می شوند.

در واقع هنوز علت مشخصی برای تولید بیش از حد مایع آندولنفاتیک در گوش داخلی توضیح داده نشده اما ممکن است وجود یکی از عوامل زیر باعث این اختلال شود که این عوامل شامل عفونت های ویروسی، عوامل ژنتیکی، تغییرات هورمونی، دیابت و عوارض داروهای مختلف می باشند. در واقع افزایش بیش از حد مایع آندولنفاتیک در گوش ممکن است بدلیل یکی از این عوامل با ترکیبی از آنها باشد‌.

آیا بیماری منییر در کودکان نیز مشاهده می شود؟

بیماری منیر به ندرت در سنین زیر ۲۰ سال رخ می دهد و شروع علائم آن اغلب بین دهه های سوم تا پنجم زندگی است و تنها ۳ تا ۴ درصد از کل جمعیت کودکان ممکن است به بیماری منیر مبتلا شوند.

سیگار کشیدن و بیماری منییر

همانطور که در بالا اشاره کردیم هنوز علت مشخصی برای ایجاد بیماری منیر توضیح داده نشده است اما داشتن رژیم غذایی سالم و تغییر سبک زندگی از جمله راه های کنترل علائم بیماری در بیماران مبتلا به منیر است و به همین جهت به دلیل اثرات ناشناخته ی سیگار روی سیستم عروقی بهتر است افراد مشکوک به منیر از کشیدن سیگار خودداری کننند.

بیماری منییر در بارداری

بیماری منییر در بارداری یک بیماری شایع نیست اما میتواند در پی علائمی همچون سرگیجه در خانم های باردار بروز کند که البته با ایجاد سبک زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب، دوری از دخانیات و سیگار، کنترل استرس و استراحت کافی میتوان تا حدی از آن پیشگیری کرد.

راه های تشخیص بیماری منییر

بیماری منیر از جمله بیماری هایی است که برای تشخیص آن یک تست واحد و همیشگی وجود ندارد و تشخیص آن فقط از طریق یک مجموعه آزمایش شامل ادیومتری، ABR، الکتروکوکلئوگرافی و تست های وستیبولار امکان پذیر می باشد. مثلا ادیوگرام بیماران مبتلا به بیماری منیر معمولا قله دار و دارای کم شنوایی در فرکانس های پائین و میانه است.

عوارض احتمالی بیماری منییر چیست؟

همانطور که در توضیح بیماری منیر گفتیم، یکی از مهم ترین علائم بیماری منیر حملات سرگیجه ای ناگهانی است و همین ناگهانی بودن حملات باعث می شود بیمار همیشه نوعی از استرس و اضطراب را با خود به همراه داشته و این استرس و اضطراب نوعی افسردگی و دوری از اجتماع را برای بیمار ممکن است بهمراه داشته باشد چرا که بیمار دائما منتظر است که حملات سرگیجه ای هنگامی که بیرون از منزل یا در حال رانندگی است برایش اتفاق بیفتد.

درمان بیماری منییر چیست؟

درمان دارویی بیماری منیر:

  1. استفاده از داروهای سرگیجه مانند مکلیزین و دیازپام
  2. داروهای ضد تهوع
  3. دسته ی دیورتیک داروها

درمان غیر دارویی بیماری منیر:

۱. انجام عمل جراحی بیماری منییر که در آنها فشاری که روی کیسه آندولنفاتیک بدلیل تجمع بیش از حد مایع آندولنفاتیک قرار گرفته، برداشته شود یا عملی که در آن بخشی از استخوان گوش داخلی برداشته شود. در مراحل آخر نیز ممکن است بطور کلی قطع عصب دهلیزی صورت گیرد.

۲. رژیم غذایی سالم شامل غذاهای کم نمک، نوشیدن آب فراوان و کاهش مصرف الکل و دخانیات

سوالات متداول درباره بیماری منییر

درمان گیاهی بیماری منیر چیست؟

ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد که کنترل و درمان بیماری منیر نیازمند مراجعه به پزشک و مصرف دارو و مراقبت های خاص است و ما چیزی تحت عنوان درمان گیاهی بیماری منیر نداریم و اینگونه نیست که بتوان بیماری منیر را با یک گیاه درمان کرد اما گیاهانی همچون فلفل قرمز، ریشه ی زنجبیل و پودر زردچوبه می‌توانند در کاهش علائم سرگیجه موثر باشند.

تغذیه صحیح برای منیر چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم درمان مشخصی برای بیماری منیر وجود ندارد و داروها و تغییر سبک زندگی فقط کنترل کننده ی علائم بیماری منیر هستند. از جمله مواردی که در رژیم غذایی افراد مبتلا به بیماری منیر باید رعایت شود نوشیدن آب فراوان، غذاهای کم نمک و کاهش مصرف الکل و دخانیات است.

عمل جراحی بیماری منییر به چه صورت است؟

عمل جراحی بیماری منییر شامل چند عمل متفاوت است که بر حسب نوع و درجه ی بیماری منیر در فرد ممکن است انجام گیرد. اولین نوع از عمل جراحی  بیماری منییر رفع فشار داخلی کیسه اندولنفاتیک بر اثر ازدیاد ترشح مایع اندولنفاتیک در آن است. عمل دیگر لابیرنتکتومی است که در آن قسمتی از گوش داخلی با جراحی برداشته می‌شود. نوع سوم عمل جراحی بیماری منییر قطع عصب دهلیزی است که در آن عصب دهلیزی قطع می‌شود. درمان توانبخشی دهلیزی نیز از جمله دیگر کارهای انجام گرفته بر بیماران مبتلا به بیماری منیر است.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

تنظیم سمعک رکستون

تنظیم سمعک رکستون

رکستون یکی از ۴ کمپانی سمعک تحت هلدینگ زیوانتوس (Sivantos) است که در کنار ۳ کمپانی دیگر یعنی ...

18 نوامبر 2022
سمعک BTE

سمعک BTE

سمعک BTE در پشت یا بالای گوش خارجی با لوله‌هایی قرار می‌گیرند که صدا را از طریق یک قالب گوش ...

16 نوامبر 2022
سمعک و نکات آن

سمعک و نکات آن

سمعک و نکات آن برای خرید، انتخاب و نگهداری بسیار وسیع است اما در این مقاله ما به اختصار به برخی ...

15 نوامبر 2022
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها