سمعک های استارکی (Starkey)

هرساله تعداد زیادی از افراد در جهان به دلیل وجود مشکلاتی همچون کم شنوایی های مادرزادی، پیر گوشی، وزوز، کم شنوایی در محیط های شلوغ و غیره توسط ادیولوژیست توصیه به استفاده از سمعک می‌شوند. زمانی که ادیولوژیست از این افراد میخواهد که سمعک مورد استفادۀ خود را انتخاب کنند دچار سردرگمی شده و نمی‌دانند چه سمعکی برای آنها مناسب است. سمعک ها با توجه به نیاز افراد، مشکلات شنوایی آنها و وضعیت اقتصادی بیمار متفاوت تجویز میشوند. در این مقاله به بررسی یکی از انواع سمعک ها و شناخت آن می‌پردازیم.

سمعک استارکی Starkey

این سمعک ساخت کشور آمریکا بوده و در سال 1967 توسط فردی به نام ویلیام آستین بنا نهاده شده است‌. کمپانی استارکی در ابتدا فقط کار تعمیر سمعک را انجام میداد و پس از مدتی کارهای مربوط به قالب سازی را نیز به خدمات خود اضافه کرد اما زمان زیادی نگذشت که استارکی به یکی از بزرگترین برند های تولید سمعک در دنیا تبدیل شد. استارکی هم اکنون در بیش از 100 کشور دنیا دارای نمایندگی هایی برای ارائه خدمات بوده و بیش از 5000 کارمند دارد.

امکانات مهم سمعک ها

کیفیت گفتار

میزان آسیب وارد شده به عصب شنوایی از مهم ترین عوامل تعیین کننده میزان درک گفتار توسط کاربر سمعک است. اما سمعک های جدید این محدودیت را تا حدی از بین برده اند و تمرکز بیشتری روی محدوده ی گفتاری دارند تا بتوانند صداهای گفتاری را بهتر و شفاف تر به کاربر سمعک منتقل کنند.

کیفیت صدای کاربر

از بزرگترین شکایات کاربران سمعک به خصوص افرادی که به تازگی سمعک تهیه کرده اند، کیفیت صدای خودشان است. معمولاً برای این افراد کیفیت صدای خودشان در هنگام استفاده از سمعک به گونه ای تغییر می کند که باعث پیچش صدا در سرشان می شود. در برخی از مدل های جدید سمعک ها این مشکل تا حد زیادی حل شده است.

قابلیت ارتباط با تلفن و موبایل

سمعک ها با پیشرفت تکنولوژی به مرور توانستند کیفیت صدای دریافتی از تلفن و موبایل را ارتقا دهند و حتی در مدل های جدیدتر با بلوتوث به موبایل اتصال یابند و توسط موبایل تنظیم شوند.

قابلیت ارتباط با وسایل صوتی

از مهم ترین مشکلات کاربران سمعک، شنیدن صدای تلویزیون و شنیدن صدای افرادی است که از او دور هستند. با پیشرفت تکنولوژی سمعک ها این مشکل تا حد زیادی حل شده است.

قابلیت تنظیم از راه دور

از جدیدترین امکاناتی که به سمعک ها اضافه شده، امکان تنظیم از راه دور و بدون مراجعه به کلینیک است. در این روش ادیولوژیست می تواند سمعک های شما را حتی وقتی در خانه و در حال استراحت هستید، تنظیم کند.

مدار کاهش وزوز گوش

وزوز گوش از عوارضی است که معمولاً به دنبال کم شنوایی سراغ هر فرد می آید. بنابراین سمعک های پیشرفته در مدارات خود، دارای مداری جهت حذف وزوز گوش نیز هستند که این ویژگی در سمعک های نسل های قبل تر وجود نداشت.

سمعک استارکی Halo 2

سمعک Halo 2 با فناوری نانوی به کار رفته در ساختار بدنه اش تا حد زیادی در برابر آب، چربی پوست و گرد و غبار مقاوم است. این سمعک تمهیدات ویژه ای را برای لذت بردن کاربر از موسیقی فراهم کرده است، به گونه ای که کاربران آن می توانند از صدای بسیار طبیعی و شفاف در حین گوش دادن به موسقی لذت ببرند. هم چنین کاربرانی که از صدای وزوز گوش خود رنج می برند می توانند از این سمعک به عنوان وسیله برای کاهش این صدا استفاده کنند.

مشخصات سمعک
انتخاب رده سمعک
high
کیفیت گفتار
10/10
کیفیت صدای کاربر سمعک
9/10
قابلیت ارتباط با تلفن و موبایل
10/10
قابلیت ارتباط با وسایل صوتی
10/10
قابلیت تنظیم از راه دور
5/10
مدار کاهش وزوز
5/10

سمعک استارکی Muse

سمعک Muse یکی از هوشمندترین سمعک های امروزی است، چرا که این سمعک با سرعت بسیار بالا با صداهای جدید سازگار می شود و آن ها را به گونه ای به گوش کاربر می رساند که بتواند به راحتی هرچه تمام تر این اصوات را پردازش کند. علاوه بر این با وجود مدار حذف فیدبک قدرتمند سمعک Muse، کاربران آن دیگر نیازی نیست نگران صدای صوت سمعک خود باشند.

مشخصات سمعک
انتخاب رده سمعک
high
کیفیت گفتار
9/10
کیفیت صدای کاربر سمعک
8/10
قابلیت ارتباط با تلفن و موبایل
10/10
قابلیت ارتباط با وسایل صوتی
10/10
قابلیت تنظیم از راه دور
5/10
مدار کاهش وزوز
5/10
کیفیت گفتار

بسیاری از کاربران سمعک پس از دریافت سمعک از کیفیت صدای گفتاری راضی نیستند، البته درصد بسیار زیادی از این نارضایتی به دلیل آسیب بسیار زیاد عصب شنوایی است که در برخی از موارد امکان تصحیح آن وجود ندارد. اما در باقی موارد سمعک هایی که تمرکز بیشتری بر روی تقویت صدای گفتاری دارند و صداهای زمینه ای را کمتر تقویت می کنند، کیفیت گفتاری بهتری را ارائه می دهند.

کیفیت صدای کاربر سـمعک

یکی از تکنولوژیهای بسیار برتر در سمعک ها، که اخیرا در سمعک های کمپانی زیمنس (سیگنیا) ارائه شده است، امکانی است که باعث می شود کاربر سمعک، صدای خود را طبیعی تربشنود.

قابلیت ارتباط با تلفن و موبایل

سمعک ها بر اساس کیفیت صدای دریافتی توسط تلفن و موبایل متفاوت هستند و هرچه تکنولوژی آنها بالاتر باشد کیفیت صدای دریافتی از طریق تلفن نیز بهتر می شود.

قابلیت ارتباط با وسایل صوتی

یکی دیگر از مشکلات کاربران سمعک شنیدن واضح صدای تلویزیون و سایر وسایل صوتی و حتی شنیدن واضح تر صدای معلم در کلاس درس است، که هر چه تکنولوژی سمعک بالاتر باشد، امکان دسترسی به این امر سهل تر است.

قابلیت تنظیم از راه دور

یکی دیگر از امکاناتی که اخیرا در سمعک ها تعبیه شده است، امکان تنظیم سمعک از طریق اینترنت و از راه دور است که از طریق آن می توان مشکلات مربوط به رفت و آمد بسیاری از کاربران سمعک را حل کرد.

مدار کاهش وزوز

وزوز یکی از مشکلات همراه با کاهش شنوایی است. از این رو بسیاری از سمعک های پیشرفته دارای مدارات خاص کاهش وزوز هستند که می تواند در حل مشکل این بیماران بسیار کمک کننده باشد.

مزایای خرید سمعک استارکی از کلینیک ملاصدرا

کارشناسان مجرب کلینیک ملاصدرا همه روزه آمادۀ ارائه خدمات و مشاورۀ رایگان در زمینه خرید و دریافت سمعک به کاربران هستند. همچنین، ارائۀ باتری مورد نیاز برای یکسال بطور رایگان، 15 روز ضمانت بازگشت محصول، مهلت تست سمعک و ارائۀ کارت گارانتی از جمله دیگر مزایای خرید سمعک از کلینیک ملاصدرا می باشد.

ویژگی های سمعک استارکی Starkey

کمپانی استارکی با شعار *شنوایی بهتر؛زندگی بهتر* در سالهای اخیر توانسته با تکنولوژی مدرن خود در زمینۀ تولید صدای باکیفیت و واضح، کمک های شایانی به کاربران سمعک داشته باشد. همچنین، کمپانی استارکی با کارگذاری مدار های قوی حذف نویز و فیدبک در سمعک های خود توانسته در این عرصه جزو پیشروترین کمپانی های تولید سمعک باشد. از جمله دیگر ویژگی های خاص در سمعک های استارکی، استفاده از 2 پردازشگر مجزا برای موسیقی و گفتار است که با استفاده از این پردازشگر های مجزا، امکان شنیدن موسیقی و صدای وسایل صوتی مثل تلویزیون با وضوح بیشتر برای کاربران فراهم آمده است.

مزایای سمعک استارکی در برابر رقبا

در سال 1993 کمپانی استارکی اولین سمعک خود را که کاملأ در مجرای گوش قرار میگرفت، تولید کرد. بعد از آن در سال 2010 اولین و کوچکترین سمعک نامرئی باز هم توسط استارکی تولید شد تا پیشروی استارکی در صنعت تولید سمعک بر همگان اثبات گردد. از دیگر مزایای خرید سمعک استارکی در برابر دیگر برندها این است که این کمپانی، سمعک های خود را براساس مدل زندگی افراد، به 5 دسته شامل ساده، آرام، اجتماعی، فعال و پرمشغله تقسیم کرده تا کاربران بتوانند متناسب با نوع زندگی و فعالیت خود، سمک مناسب را انتخاب کنند.

قیمت سمعک استارکی Starkey

قیمت سمعک ها باتوجه به قدرت و تکنولوژی بکار رفته در آنها میتواند متفاوت باشد. کمپانی استارکی هم مانند دیگر کمپانی های تولید کننده سمعک، محصولات خود را در 3 سطح متفاوت تولید میکند. قیمت سمعک های رده ی پایه ی این کمپانی از 5 میلیون تومان به بالا، سمعک های رده ی متوسط از 10 میلیون تومان به بالا و سمعک های ردۀ پیشرفته این کمپانی از 15 میلیون تومان به بالا قیمت گذاری شده اند.