سمعک هوشمند چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

سمعک هوشمند چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

28 دسامبر 2020

در مقالات گذشته به این موضوع اشاره کردیم که سمعک ها بر اساس تکنولوژی بکار رفته در آنها به ۲ دسته ی آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. اشاره کردیم که سمعک آنالوگ سمعکی است که همه ی اصوات در آن به یک اندازه و یک سطح تقویت و پردازش می شوند. یعنی در یک سمعک آنالوگ، تقویت صدای گفتاری انسان و صدای همهمه ی جمعیت با هم تفاوتی نداشته و تقویت در هردو به یک اندازه انجام می شود و همین امر موجب عدم وضوح و شفافیت کافی صداها در سمعک های آنالوگ خواهد شد که این موضوع باعث شده سمعک های آنالوگ محبوبیت و مقبولیت کمتری در میان کاربران سمعک داشته باشند. همچنین درباره سمعک های دیجیتال نیز توضیحاتی دادیم که سمعک های دیجیتال کاملا برعکس سمعک های آنالوگ بوده و هر صدا بطور خاص در آن پردازش می شود. مثلا پردازش صدای گفتاری انسان قطعا با تقویت صدای نویز محیط متفاوت خواهد بود و این امر موجب افزایش وضوح و شفافیت این نوع از سمعک ها خواهد شد. همچنین توضیح دادیم که خود سمعک های دیجیتال نیز به ۲ دسته دیجیتال هوشمند و دیجیتال پیشرفته تقسیم بندی می شوند که امروز و در این مقاله به بررسی سمعک های دیجیتال هوشمند و ویژگی های آنها می پردازیم

 

سمعک هوشمند چیست؟

برای آنکه پاسخ دقیقی برای سوال سمعک هوشمند چیست پیدا کنیم لازم است ابتدا به این نکته توجه کنیم که سمعک هوشمند نوعی از سمعک دیجیتال بوده و مشخصه ی اصلی سمعک های دیجیتال هم این است که پردازش صداهای مختلف در آنها بصورت تخصصی انجام می شود و همه ی صداها به یک اندازه تقویت و پردازش نمی شوند. اما حال می‌خواهیم بدانیم که سمعک هوشمند چیست و چه تفاوتی با سمعک دیجیتال معمولی دارد. نکته اصلی که باید به آن توجه شود این است که در سمعک هوشمند، پردازش تخصصی صداها نیاز به تنظیم توسط خود کاربر سمعک نداشته و سمعک بطور هوشمند این قابلیت را دارد که بداند چه صدایی را باید تقویت کرده و از تقویت چه صدایی بکاهد. همچنین، سمعک های هوشمند قابلیت شناخت محیط های متفاوت و نیز تطبیق سریع خود با محیط جدید را دارند. مثلا سمعک بطور هوشمند روی این آیتم تنظیم شده که کاربر وقت زیادی را در مدرسه میگذراند پس باید تقویت صدا در این محیط را به حداکثر برساند. همچنین سمعک های هوشمند دارای یکسری آیتم های دیگر نیز هستند که در ذیل به آنها می پردازیم.

ویژگی های سمعک هوشمند چیست ؟

سمعک های هوشمند دارای ویژگی های متفاوتی هستند که در ذیل خلاصه ای از آنها را می آوریم:

مهم ترین ویژگی سمعک های هوشمند، اهمیت دادن  آنها به صداهای گفتاری و تمرکز هر چه بیشتر بر پردازش و تقویت آنها می باشد. در واقع در سمعک های هوشمند، صداهای گفتاری بیشتر از هر صدای دیگری تقویت و پردازش می شوند چرا که نیاز انسان به صدا در مرحله ی اول شامل صداهای گفتاری می شود. از دیگر ویژگی های مهم سمعک های هوشمند قابلیت Noise Cancellation یا همان شناسایی و حذف نویز و صداهای مزاحم است که این قابلیت تاثیر بسیار زیادی در وضوح و شفافیت صداهای مفید از جمله صداهای گفتاری دارد چرا که هرگاه صداهای مزاحم حذف شوند، صدای اصلی با کیفیت تر به گوش می رسد. از جمله دیگر مزایای خرید سمعک هوشمند، تنظیم این گروه از سمعک ها با استفاده از ریموت کنترل و نیز اپلیکیشن های مختلف نصب شده روی تلفن همراه است. به این صورت که کاربر یا ادیولوژیست لازم نیس تنظیمات سمعک را بصورت دستی انجام دهند بلکه اکثریت تکنولوژی های سمعک قابل تنظیم از طریق ریموت کنترل و اپلیکیشن های مخصوص می باشند. یکی دیگر از ویژگی های مثبت و در واقع مزایای خرید سمعک هوشمند ارتباط هوشمند آن با تلفن و دیگر وسایل صوتی می باشد که به نوعی روتین زندگی کاربران را برای آنان ساده تر می کند.

نکته ی دیگری که در سمعک های هوشمند قابل توجه است، وضوح و کیفیت صدای موسیقی در این سمعک هاست که در انواع دیگر از سمعک وجود ندارد. همچنین، Directionality یا همان جهت دار کردن میکروفون سمعک از جمله دیگر مزایای خرید سمعک هوشمند است که در راستای شنوایی جهت دار کاربران گام بسیار موثری است.

 

انواع سمعک های هوشمند کدامند ؟

کمپانی های مختلف سمعک انواع متفاوتی از سمعک های هوشمند را روانه بازار کرده اند که در ذیل چندی از آنهارا معرفی خواهیم کرد:

 

سمعک های هوشمند binax و primax از کمپانی زیمنس

سمعک های هوشمند ria 2، ino pro و intiga از کمپانی سمعک اتیکن

سمعک های هوشمند belong 50, mervel 50 و venture 50 از کمپانی فوناک

سمعک های هوشمند moxi و insera از کمپانی یونیترون

سمعک های هوشمند zarena 3 و saphira 3 از کمپانی برنافن

سمعک های هوشمند evoke و mind ‌از کمپانی سمعک ویدکس.

 

سمعک های هوشمند برای چه افرادی مناسب هستند؟

باتوجه به این موضوع که سمعک های هوشمند می توانند طیف وسیعی از کم شنوایی ها را پوشش داده و نیز تمامی نیاز ها و انتظارات کاربر را از یک سمعک برآورده سازند، خرید سمعک هوشمند می تواند به تمام افراد توصیه شود.

 

حدود قیمت سمعک های هوشمند

همانطور که در مقالات گذشته اشاره کردیم قیمت یک سمعک می تواند از عوامل زیادی تاثیر بپذیرد و قیمت سمعک هوشمند نیز از این قاعده مستثنی نیست.

قیمت سمعک هوشمند به عواملی همچون برند سمعک، قدرت آن، تکنولوژی بکار رفته در آن، ضدآب بودن یا نبودن و همچنین شکل ظاهری سمعک بستگی دارد اما بطور کلی می‌توان گفت که قیمت سمعک هوشمند از حدود ۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آغاز می شود .

خرید انواع سمعک هوشمند از کلینیک ملاصدرا

کارشناسان مجرب در کلینیک ملاصدرا همه روزه آماده ی ارائه خدمات و مشاوره ی رایگان جهت دریافت و خرید سمعک هوشمند از این مرکز می باشند.

همچنین، ارائه باتری مورد نیاز سمعک تا یکسال بصورت رایگان، مهلت تست سمعک، ارائه ی کارت گارانتی و خدمات پس از فروش از دیگر مزایای خرید سمعک هوشمند از کلینیک ملاصدراست.

لازم به ذکر است، تنوع بسیار بالای انواع سمعک در کلینیک ملاصدرا باعث شده تا خرید سمعک هوشمند برای کاربران به سهولت انجام شود

 

سوالات متداول درباره ی سمعک هوشمند

بهترین سمعک هوشمند کدام است؟

در مقالات قبلی به این موضوع اشاره کرده ایم که چیزی تحت عنوان بهترین سمعک هوشمند یا بدترین سمعک قاعدتأ فاقد معنی است چرا که بهترین سمعک هوشمند ممکن است برای هر فرد یک سمعک متفاوت باشد. انتظارات افراد، نیازهای آنان، وضعیت اقتصادی شان و ویژگی های سیستم شنوایی شان با یکدیگر متفاوت است و قاعدتأ ممکن است سمعکی که برای یک کاربر بهترین سمعک هوشمند باشد، برای کاربر دیگر استفاده چندان مناسبی نداشته باشد.

 

خرید سمعک هوشمند بهتر است یا آنالوگ ؟

در طی مقاله به این موضوع اشاره کردیم که بهترین و بدترین در انتخاب سمعک ممکن است تعاریف مختلفی داشته باشد اما اگر بخواهیم سمعک ها را از لحاظ تکنولوژی و امکانات رده بندی کرده و آنهارا با هم مقایسه کنیم، سمعک های دیجیتال و هوشمند قطعا بهتر از سمعک های آنالوگ هستند.

 

بهترین سمعک هوشمند را از کجا تهیه کنیم؟

کارشناسان مجرب در کلینیک ملاصدرا همه روزه آماده ی ارائه خدمات و مشاوره ی رایگان جهت دریافت و خرید سمعک هوشمند از این مرکز می باشند.

همچنین، ارائه باتری مورد نیاز سمعک تا یکسال بصورت رایگان، مهلت تست سمعک، ارائه ی کارت گارانتی و خدمات پس از فروش از دیگر مزایای خرید سمعک هوشمند از کلینیک ملاصدراست.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

دلایل استفاده از سمعک

دلایل استفاده از سمعک

شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که در میان خانواده یا اطرافیان خود فرد مبتلا به کم شنوایی ...

23 نوامبر 2022
تست OAE چیست ؟ کاربرد، نحوه انجام و عوارض تست OAE

تست OAE چیست ؟ کاربرد، نحوه انجام و عوارض تست OAE

در افراد بزرگسال و نرمال، ارزیابی سیستم شنوایی در مرحله اول به کمک تست های رفتاری از جمله ...

23 نوامبر 2022
تنظیم سمعک رکستون

تنظیم سمعک رکستون

رکستون یکی از ۴ کمپانی سمعک تحت هلدینگ زیوانتوس (Sivantos) است که در کنار ۳ کمپانی دیگر یعنی ...

18 نوامبر 2022
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها