پارگی پرده گوش|علت و روش های درمان آن

پارگی پرده گوش|علت و روش های درمان آن

2 ژوئن 2021

پارگی پرده گوش یکی از ترس های هر انسان از دوران کودکی تا بزرگسالی است. شاید بسیاری از ما اطلاعات زیادی در رابطه با پرده گوش و مکان قرارگیری آن نداشته باشیم و هر ضربه، سانحه، درد یا وزوز گوش را به این مشکل ربط دهیم. پرده ی گوش مرز غشایی نازکی میان گوش خارجی و گوش میانی است که عوامل درونی و بیرونی زیادی ممکن است به پارگی آن منجر شوند. در این مقاله به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم .

پارگی پرده گوش چیست؟

پارگی پرده گوش عبارت است از هرگونه پارگی، خراش یا آسیب در ناحیه ی بافت غشایی نازک بین گوش خارجی و گوش میانی که این پارگی می‌تواند با علائم مختلف و گاهأ بدون علامت باشد. بافت غشایی میان گوش خارجی و میانی بسیار نازک بوده و عوامل زیادی می توانند به آسیب در آن منجر شوند. در ادامه بیشتر به عوامل آسیب به پرده گوش می پردازیم.

پارگی پرده گوش سمعک ملاصدرا

دلایل رایج پارگی پرده گوش

ایجاد ضربه در گوش از جمله مهم ترین دلایل رایج آسیب به پرده گوش است. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، پرده گوش بافت غشایی نازکی است و مقاومت بالایی ندارد. به همین ضربه به سر، سیلی و سانحه های این چنینی به راحتی می‌توانند در پرده گوش پارگی ایجاد کنند.

از جمله عوامل میتوان به وارد کردن اجسام خارجی به درون مجرای گوش اشاره کرد. گاهأ برخی افراد اجسامی از جمله گوش پاک کن، چوب کبریت و یا کلید را در گوش خود فرد میکنند که همین کار موجب پارگی پرده گوش خواهد شد.

وجود عفونت های درمان نشده و مزمن، عامل دیگر این مشکل است. زمانی که عفونت باکتریایی یا ویروسی گوش افزایش می یابد، ترشحاتی را در گوش تولید خواهد کرد. این ترشحات در گوش میانی و پشت پرده گوش قرار گرفته اند که اگر میزان آنها از حدی بیشتر شود، پرده گوش بر اثر فشار ترشحات پاره شده و ترشحات به سمت بیرون خارج می شوند.

آخرین مورد تغییرات فشار در جَو است که یه هنگام مسافرت های هوایی یا غواصی در آب اتفاق می افتد. در هنگام بروز این اتفاق، به دلیل تغییرات ناگهانی فشار گوش، به پرده گوش فشار وارد شده و پاره می شود.

پارگی پرده گوش سمعک ملاصدرا

این مشکل چه علائمی دارد؟

افرادی که دچار پارگی پرده ی گوش می شوند می‌توانند علائم مختلفی را تجربه کنند که از میان آنها میتوان به درد شدید گوش، خروج ترشحات از گوش، احساس وزوز کردن یا زنگ زدن در گوش، سرگیجه و تهوع اشاره کرد. برخی افراد ممکن است چندین علامت و برخی ممکن است فقط یکی از علائم را داشته باشند. گاهأ نیز پیش آمده که چون پرده ی گوش به دلیل عوامل تدریجی ایجاد شده، فرد هیچ درد یا علامت خاصی را تجربه نمی کند.

بیشتر بخوانید : علائم پارگی پرده گوش

عوارض پارگی پرده گوش

یکی از وظایف مهم پرده گوش محافظت از گوش میانی در برابر مواد خارجی مانند آب، باکتری‌ها و مواد مضر دیگر است. بنابراین اگر پرده گوش پاره شود، محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌شود و باعث عفونت گوش خواهد شد. علاوه‌براین، ممکن است سلول‌های زائد پوستی و مواد دیگر وارد گوش میانی شوند و کیست گوش میانی را تشکیل دهند. این کیست‌ها حاوی پروتئین‌هایی هستند که ممکن است به استخوان‌های گوش میانی آسیب برسانند. به طورکلی، برخی از عوارض مهم پاره شدن پرده گوش شامل موارد زیر است:

  • کم شنوایی طولانی مدت
  • سرگیجه و عدم تعادل
  • انتشار عفونت در گوش

پارگی پرده گوش سمعک ملاصدرا

تشخیص پارگی پرده گوش به چه صورت است؟

تشخیص پارگی توسط ادیولوژیست یا پزشک صورت می‌گیرد. ادیولوژیست با نگاه کردن به گوش فرد به وسیله ی اتوسکوپ، معمولا میتواند پارگی پرده گوش را تشخیص دهد. در آزمون تمپانومتری هم نتایج در رابطه با حجم گوش افزایش یافته و به نوعی می‌تواند تست تشخیصی  باشد. گاهی نیز در هنگام تاریخچه گیری، خروج ترشحات از گوش بطور ممتد میتواند به علت عفونت باشد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی جرم گوش

روش های درمان پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش در بسیاری از موارد به خودی خود و با گذشت زمان ترمیم می یابد. البته در فاصله بین پارکی و ترمیم مجدد، پزشک معمولا از آنتی بیوتیک های خوراکی یا قطره استفاده می کند تا از بروز عفونت در گوش آسیب دیده جلوگیری شود. در برخی موارد که پرده گوش بصورت خودبخودی ترمیم پیدا نکند و سبب بروز کم شنوایی و عفونت ها منجر شود، جراحی تیمپانوپلاستی یا ترمیم پرده گوش توصیه می شود.

بازیابی پرده گوش

همانطور که در بالا اشاره کردیم، پرده گوش در بسیاری از موارد بصورت خودبخودی ترمیم و درمان می شود اما اگر این اتفاق نیفتد ممکن است به عفونت های مزمن و کم شنوایی منجر شود، پزشک بیمار را به جراحی تیمپانوپلاستی توصیه خواهد کرد.

پارگی پرده گوش سمعک ملاصدرا

چگونه میتوان از پارگی پرده گوش جلوگیری کرد؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، این مشکل میتواند دلایلی از جمله ایجاد ضربه در گوش، ورود اجسام خارجی، عدم رسیدگی به عفونت ها و تغییرات فشار پرده گوش داشته باشد. با مراقبت و رسیدگی به عفونت های ساده، مراقبت از خود در برابر ضربات به سر و گوش، عدم وارد کردن اجسام خارجی در گوش و مراقبت از گوش در برابر تغییرات فشار، میتوان از پارگی پرده گوش جلوگیری کرد.

اگر شما با این مشکل مواجه شدید و نیاز به خرید سمعک داشتید برای مشاهده انواع سمعک شارژی و هوشمند از صفحه مربوطه در سمعک ملاصدرا مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

کم شنوایی یک طرفه: علائم، دلایل، و راه‌های درمان آن

کم شنوایی یک طرفه: علائم، دلایل، و راه‌های درمان آن

 کاهش شنوایی یک طرفه چیست؟ کم شنوایی یکطرفه UHL که “ناشنوایی یک طرفه” نیز نامیده ...

26 می 2024
توانبخشی سرگیجه و تعادلی یا دهلیزی چیست و چگونه انجام می شود؟

توانبخشی سرگیجه و تعادلی یا دهلیزی چیست و چگونه انجام می شود؟

آیا می‌دانید توانبخشی سرگیجه چیست و چه تاثیری در بهبود سرگیجه دارد؟ توانبخشی دهلیزی که با نام ...

18 می 2024
تست شنوایی سنجی ادیومتری چیست؟

تست شنوایی سنجی ادیومتری چیست؟

معاینه شنوایی سنجی یا ادیومتری میزان عملکرد شنوایی شما را ارزیابی می‌کند. با افزایش سن، ...

14 می 2024
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها