سمعک

پیش به سوی بهتر شنیدن

شنوایی مهمترین راه برقراری ارتباط بین انسان هاست. شنوایی اولین حسی است که فعال می شود و آخرین حسی است که از بین می رود. نوزاد انسان با شنیدن صدای ضربان قلب مادرش آرام می گردد و اولین کلماتی که به زبان می آورد حاصل چندین ماه شنیدن است . از این رو کم شنوایی می تواند اثرات بسیار جبران ناپذیری بر زندگی فردی و اجتماعی انسان داشته باشد و هر چه شروع ایجاد این آسیب در سنین پایین تر باشد، اثرات مخرب و جبران ناپذیر آن بیشتر خواهد بود. لذا از آنجاکه شیوع کاهش شنوایی در کشور ما بسیار بالاست ( بین۴-۵ کودک در هر ۱۰۰۰ تولد )، شناسایی مشکل و شروع اقدامات

شنوایی مهمترین راه برقراری ارتباط بین انسان هاست. شنوایی اولین حسی است که فعال می شود و آخرین حسی است که از بین می رود. نوزاد انسان با شنیدن صدای ضربان قلب مادرش آرام می گردد و اولین کلماتی که به زبان می آورد حاصل چندین ماه شنیدن است . از این رو کم شنوایی می تواند اثرات بسیار جبران ناپذیری بر زندگی فردی و اجتماعی انسان داشته باشد و هر چه شروع ایجاد این آسیب در سنین پایین تر باشد، اثرات مخرب و جبران ناپذیر آن بیشتر خواهد بود. لذا از آنجاکه شیوع کاهش شنوایی در کشور ما بسیار بالاست ( بین۴-۵ کودک در هر ۱۰۰۰ تولد )، شناسایی مشکل و شروع اقدامات درمانی به موقع بسیار حائز اهمیت است.یکی از مهمترین اقدامات درمانی، استفاده از وسایل کمک شنوایی از جمله سمعک است. سمعک ها می توانند دنیای سکوت انسان ها را تغییر دهند و عکس العمل های ناشی از شنیدن اولین صداها با سمعک توسط کودکان کم شنوا، بارها و بارها اشک شوق را بر دیدگان والدین آنها جاری ساخته است. لذا شناخت و کسب آگاهی های لازم در مورد این دستگاه می تواند کاربران آنها را در تمامی سنین راهنمایی کند. از این رو، مرکز ارزیابی شنوایی و تعادل ملاصدرا، تمام سعی خود را می نماید تا تمامی کاربران سمعک، اطلاعات جامعی در مورد این دستگاه شنوایی داشته باشند.

درمانی به موقع بسیار حائز اهمیت است.یکی از مهمترین اقدامات درمانی، استفاده از وسایل کمک شنوایی از جمله سمعک است. سمعک ها می توانند دنیای سکوت انسان ها را تغییر دهند و عکس العمل های ناشی از شنیدن اولین صداها با سمعک توسط کودکان کم شنوا، بارها و بارها اشک شوق را بر دیدگان والدین آنها جاری ساخته است. لذا شناخت و کسب آگاهی های لازم در مورد این دستگاه می تواند کاربران آنها را در تمامی سنین راهنمایی کند. از این رو، مرکز ارزیابی شنوایی و تعادل ملاصدرا، تمام سعی خود را می نماید تا تمامی کاربران سمعک، اطلاعات جامعی در مورد این دستگاه شنوایی داشته باشند.

مختصری در مورد سمعک

یکی از راههای کمک به فرد کم شنوا استفاده از سمعک است. ازقرن ها پیش کم شنوایان از وسایل مختلفی برای کمک به شنیدن استفاده می کردند . اولین سمعک ساخته شده در قرن ۱۷ میلادی مورد استفاده قرار گرفت، این سمعک کل گوش فرد را می پوشاند. سمعک هایی که در اوایل قرن ۱۹ تولید شدند ، دستگاه های بزرگی بودند که باید روی میز قرار می گرفتند . کمی بعد در قرن ۱۹ شیپور های گوش (Ear Trumpet) و قیف ها به عنوان سمعک مورد استفاده قرار گرفتند . در سال ۱۸۰۰ میلادی اولین سمعک در ابعاد و مقیاس کامل توسط فردریک رین(Fredrick Rein) …

برندهای برتر سمعک در دنیا

اندازه و سایز سمعک

سمعک ها بر اساس شکل ظاهری و محل قرار گیری در گوش کاربر، به چند دسته تقسیم می شوند. هر یک از این سمعک ها مزایای خاص خود را دارند و انتخاب سمعکی با شکل ظاهری مناسب کاملا وابسته به نیازهای شنوایی کاربر، ویژگیهای فیزیکی مجرا و لاله گوش و نیازهای اجتماعی وی و در نهایت تمایل و علاقه کاربر دارد. برای انتخاب شکل ظاهری سمعک، حتما باید با شنوایی شناس که تنها متخصص در زمینه تجویز وسایل کمک شنوایی و سمعک است ، مشاوره شود. امروزه در تمامی دنیا استقبال از سمعک های پشت گوشی بیشتر شده است زیرا سمعک های پشت گوشی امروزی علاوه بر اندازه بسیار کوچک ( گاهی اوقات بسیار کوچک تر و نامرئی تر از سمعک های داخل گوشی نامرئی) امکانات بی نظیری را برای انواع شدت های کاهش شنوایی ارائه می دهند.

تقسیم بندی سمعک بر اساس شکل ظاهری:

  • سمعک های پشت گوشی) ( Behind The Ear, BTE:

این سمعک ها درپشت لاله گوش قرار گرفته وصدارا از طریق قالبی که درداخل گوش قرار می گیرد به گوش انتقال می دهند. این سمعک ها برای تمامی گروه های سنی مناسب هستند و قابلیت پوشش هر میزان کاهش شنوایی را دارا می باشند. اندازه و شکل ظاهری این نوع سمعک ها بسیار متفاوت است ودر رنگ های متفاوتی با توجه به علاقه فرد استفاده کننده موجود می باشند. آخرین تکنولوژی این سمعک ها ،سمعک های بسیار ظریف تجویز گوش باز (Open Fitting) و سمعک های رسیور داخل مجرای گوش یا (Receiver In The Canal, RIC )است. این نوع سمعک ها بسیار ظریف بوده و گاهی دید آنها از سمعک های داخل گوشی نیز کمتر می باشد. سمعک های تجویز باز نیازی به ساخت قالب گوش ندارند و خود سمعک لوله بسیار ظریفی دارد که به یک قالب انعطاف پذیر متصل می شود. در سمعک های RIC  رسیوراز داخل بدنه سمعک جدا شده ودر مجرای گوش قرار می گیرد. در این سمعک ها چون رسیور مستقیما صدارا به پرده گوش تحویل می دهد،کیفیت صدا بسیار بهتر بوده و تشخیص کلمات برای استفاده کننده بیشتر می گردد. در افرادیکه با گذاشتن سمعک های پشت گوشی یا داخل گوشی احساس پیچیدن صدادرگوش خود دارند، استفاده از این نوع سمعک ها مناسب تر است البته به شرط آنکه بقیه شرایط استفاده از این نوع سمعک ها را داشته باشند.

  • سمعک های داخل گوشی:

این سمعک ها به لحاظ اندازه و قدرت به سه دسته تقسیم می شوند:

  • سمعک های داخل گوش (In The Ear) :

دراین سمعک ها تمامی قطعات داخلی سمعک داخل قالبی قرار می گیرد که شنوایی شناس از گوش شما گرفته است.بخشی از این سمعک هادر گوش خارجی و بخشی از آن در مجرای گوش واقع می شود.این نوع سمعک ها برای کاهش شنوایی های ملایم تا شدید استفاده می شوند.

  • سمعک های داخل مجرای گوش (In The Canal) :

این نوع سمعک هامانند سمعک های ITE در درون قالب گوش فرد استفاده کننده از سمعک قرار گرفته و نسبت به سمعک های ITE کوچکتر بوده و دید کمتری دارند.این سمعک ها برای کاهش شنوایی های ملایم تا متوسط روبه شدید استفاده می شوند.

ین نوع سمعک ها کاملا درداخل مجرای شنوایی خارجی قرار می گیرند وکوچکترین اندازه را دربین سمعک ها دارند به همین دلیل به آنها سمعک های نامرئی می گویند.به دلیل کوچک بودن اندازه باطری معمولا قدرت زیادی ندارند وفقط برای کاهش شنوایی های ملایم تا متوسط استفاده می شوند.

  • سمعک های نامرئی بسیار قوی:

به دلیل تمایل بسیاری از کاربران سمعک به استفاده از سمعک های نامرئی و محدود بودن کارایی آنها در کاهش شنوایی های شدید متخصصان وپژوهشگرانبه این فکر افتادند سمعک نامرئی بسازند که بتوانند کاهش شنوایی های شدید را نیز پوشش دهد.به این نوع سمعک ها سمعک های CIC high power گفته می شود.قویترین این نوع سمعک ها محصول کمپانی زیمنس به نام Nitro می باشد.تنها شرط ساخت این نوع سمعک ها عمق و قطر مناسب مجرای گوش جهت قرارگیری آنها است.با آمدن این تکنولوژی مشکلات بسیاری از افراد مبتلا به کاهش شنوایی شدید که تمایل به استفاده از سمعک های نامرئی دارند،حل شد.

  • سمعک های بسیار نامرئی (IIC):

سمعک های IIC یا کاملا نامرئی، در عمق مجرای شنوایی خارجی قرار گرفته وبرای ساختن آنها، مجرا شنوایی خارجی کاربر، باید عمق و طول مناسب داشته و جرم ساز نیز نباشد. این سمعک ها کوچکترین و ظریفترین سمعک های دنیاست هستند که برای کاهش شنواییهای حداکثر تا متوسط کاربرد دارند و امکان تهیه آنها تنها با معاینه بالینی مجرای شنوایی خارجی گوش کاربر و انجام آزمونهای تخصصی شنوایی شناسی مشخص می شود.

 

  • سمعک های جیبی (Body Worn):

دراین نوع سمعک ها میکروفون و تقویت کننده در داخل جعبه ای روی بدن بیمار ورسیور سمعک و قالب روی گوش قرار می گیرد.این نوع سمعک ها برای کاهش شنوایی های بسیار شدید ویا عمیق کاربرد داشتند ولی امروزه با روی کار آمدن سمعک های پشت گوشی بسیار قوی معمولا استفاده نمی شوند.

  • سمعک های عینکی:

استفاده از این نوع سمعک ها منسوخ شده است.دراین نوع سمعک ها قطعات سمعک داخل دسته عینک قرار می گیرد.

سمعک‌های دیجیتال و آنالوگ

سمعک ها بر اساس تکنولوژی، به چند دسته تقسیم می شوند. تقسیم بندیهای قدیمی، به صورت سمعک های آنالوگ و دیجیتال بود. اما امروزه تقریبا سمعک های آنالوگ دیگر وجود ندارند و جای آنها را سمعک های دیجیتال ساده قرار گرفته اند. امروزه تقسیم بندی سمعک ها بر اساس تکنولوژی به صورت سمعک های دیجیتال، هوشمند و وایرلس بوده و هرکدام طیف وسیعی را شامل می شوند.

قیمت سمعک

سمعک ها قیمت های متفاوتی دارند و هر چه تکنولوژی بکار رفته در سمعک ها بالاتر باشد، قیمت سمعک نیز بالاتر است. اما باید توجه داشت که انتخاب نوع تکنولوژی بکار برده شده کاملا وابسته به نیازهای شنوایی، ارتباطی، اجتماعی و شغلی کاربر است و همیشه بالاترین و گرانترین سمعک، بهترین سمعک نخواهد بود. به طور مثال فردی که تعاملات اجتماعی بالاتری دارد و شرکت در جلسات مختلف جزئی از کارهای روزمره اش را تشکیل می دهد، سمعکی با امکانات بالاتر نیاز دارد که متعاقبا قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.

مشاوره و خدمات سمعک ملاصدرا ؟

مشاوره تخصصی رایگان

در مرکز ارزیابی شنوایی و تعادل ملاصدرا به تمامی افراد نیازمند دریافت سمعک مشاوره ای رایگان ارائه می شود تا بدین ترتیب این عزیزان علاوه بر آگاهی از وضعیت شنوایی خود بتوانند با کمک کارشناسان ما بهترین سمعک را برای بهبود شنوایی خود انتخاب کنند.

۱۵ روز ضمانت بازگشت

جهت کاهش نگرانی کاربران سمعک و تایید صحت عملکرد این وسیله،کلیه سمعک های خریداری شده از مرکز ارزیابی شنوایی و تعادل ملاصدرا تا ۱۵ روز بدون پرداخت هیچ هزینه ای، به صورت کاملا رایگان قابل عودت می باشد.

خدمات و باتری رایگان

در مرکز ارزیابی شنوایی و تعادل ملاصدرا، پس از دریافت سمعک، باتری مورد نیاز جهت استفاده یک سال کاربران به آنها اهدا می گردد و تمامی سمعک های ارائه شده دارای ۲ سال وارانتی و چندین سال خدمات پس از فروش خواهند بود.

کنترل و تنظیم از راه دور

یکی از مشکلات بسیاری از مراجعین ، عدم امکان مراجعه مجدد آنها جهت تنظیمات بعدی سمعک و یا دور بودن محل زندگی آنها از مرکز ملاصدراست که خوشبختانه این مرکز با دسترسی به آخرین تکنولوژیهای و دانش روز دنیا، این مشکل را نیز حل کرده است.