ایموجی سمعک و اسباب بازی دارای سمعک: کم شنوایی و سمعک آشناتر از همیشه

ایموجی سمعک و اسباب بازی دارای سمعک: کم شنوایی و سمعک آشناتر از همیشه

31 مارس 2020

با ورود مشاغل بزرگ به مسئله کم شنوایی و سمعک ، امروز دیگر در تمام دنیا، عموم مردم نسبت به مشکلات شنوایی بیش از هر زمان دیگری آگاهی دارند. در این مقاله من می خواهم به این مسئله نگاهی بیندازم که چرا آشنایی مردم با کم شنوایی می تواند موضوعی بسیار حائز اهمیت باشد.

در اواسط سال ۲۰۱۹، کمپانی اپل از انتخاب ایموجی های جدیدی جهت اضافه کردن به فهرست ایموجی ها پرده برداشت. در حالی که در آپدیت های قبلی ایموجی های جدید از مواد غذایی پخته شده گرفته تا حیوانات را شامل می شد، این بار ایموجی های جدید متفاوت بود. iOS 12.3 با داشتن تعداد زیادی از ایموجی های مرتبط با معلولیت، از کاربران ویلچر گرفته تا اعضای مصنوعی، تبدیل به فراگیرترین ورژن در زمان خود شد. اما مواردی که بیش از همه از آنها هیجان زده شده ام ایموجی کم شنوایی و سمعک است؛ زیرا آگاهی ارزشمندی در رابطه با یکی از موضوعات حوزه ی سلامت که کمتر دیده می شود و کمتر مورد توجه هست، اما روزانه میلیون ها انسان با آن زندگی می کنند، ارائه می دهد.

ایموجی ها

ایموجی های جدید آیفون

چرا ایموجی سمعک بسیار مهم است؟

برای افراد جوانتر که دچار کم شنوایی یا سایر مشکلات شنوایی هستند، استفاده از سمعک می تواند یک چالش روزانه باشد. مطالعات نشان دهد که استفاده از سمعک در افرادی که پذیرش پایین تری دارند، می تواند تأثیر مستقیمی بر روی اعتماد به نفس داشته باشد و حتی می تواند ریشه اضطراب کسانی باشد که هر روز نیاز به استفاده از سمعک دارند. با وجود پیشرفت های چشمگیر در دنیای سمعک از دهه ۵۰ میلادی شروع شده است، اما هنوز علائم و عوارض کم شنوایی در رفتار مبتلایان به آن قابل مشاهده است. همچنین با وجود پیشرفت بسیار صنعت سمعک و تولید سمعک نامرئی توسط اغلب کمپانی بزرگ تولید سمعک در دنیا، هنوز بیشتر سمعک ها قابل مشاهده هستند. پس چرا هر روز تلاش بسیاری باید صرف پنهان کردن این تفاوت شود؟ تفاوتی که نه تنها قابل پنهان کردن نیست، بلکه نیازی به پنهان کردن هم ندارد.

این روزها تقریباً تمامی افرادی که در شبکه های مجازی فعالیت دارند از emoji استفاده می کنند، پس چرا همه آنها ایموجی دلخواه خود را نداشته باشند؟

در دنیای امروز دیگر هیچ یک از اختلالات چیزی غیر از یک تفاوت، معنی نمی شوند. از اختلالات ناپیدا مثل کم شنوایی گرفته تا داشتن اعضای مصنوعی یا ویلچر و یا حتی مشکلات ژنتیکی. کمپانی های بزرگ دارای بازار اینترنتی و رسانه های اجتماعی یکی از بزرگترین ابزار جهانی هستند که در تلاشند این قضیه را در میان تمام مردم دنیا به یک باور تبدیل کنند. بنابراین کاملاً منطقی است که ایموجی هایی که هزاران بار در ساعت در شبکه های اجتماعی استفاده می شوند به اندازه تمام مخاطبان خود فراگیر باشند.

کم شنوایی تنها یک تفاوت است.

کم شنوایی و سمعک امروز دیگر فقط به چشم یک تفاوت در جهان شناخته می شوند.

یکی از مزیت های مهم به‌روزرسانی emoji ها توسط کمپانی Apple این است که این کمپانی هیچ تمایزی بین ایموجی های مربوط به سمعک و دیگر پروتزهای درمانی با سایر نسخه ها قائل نمی شود. این امر سمعک ها و سایر پروتزها را به بخشی از زندگی روزمره اطراف ما تبدیل می کند نه یک چیز عجیب یا غیر عادی. برای نوجوانان و بزرگسالان دارای کم شنوایی و سمعک ، توانایی ابراز خود به صورت آنلاین امری است که در گذشته هرگز معنی نداشت.

ایموجی ها بخشی از این زندگی آنلاین هستند که سطحی از نرمال بودن را به زندگی با کم شنوایی و سمعک اضافه می کنند.

نمایش کم شنوایی و سمعک با اسباب بازی ها

برای کودکان با سنین کمتر، وجود کم شنوایی غالباً چیزی نبوده است که در انتخاب اسباب بازی هایشان دیده باشند. اما با معرفی عروسک های جدید که دارای سمعک می باشند، چهره ای کاملاً جدید از عروسک ها وارد بازار گردید. به عنوان یک عروسک جدید، کم شنوایی جالب ترین چیز در مورد این عروسک هاست. گنجاندن سمعک روی گوش عروسک باعث می شود بخش مهمی از مخاطبان مورد نظر، یعنی کودکانی که خودشان از سمعک استفاده می کنند، احساس بسیار بهتری در هنگام بازی با آن داشته باشند.

عروسک سمعک دار

عروسک دارای سمعک

دلیل اهمیت این امر برای کودکان کوچکتر این است که از همان سنین پایین به آن ها در درک تفاوت ها کمک می کند و این باور را در آن ها ایجاد می کند که:

افراد با معلولیت خود تعریف نمی شوند بلکه این تفاوت ها فقط بخش کوچکی از افراد به عنوان یک شخص هستند.

امروز دیگر در بازار می توان اسباب بازی ها و عروسک های مختلف را با پروتز ها و اعضای مصنوعی متنوع پیدا کرد. وقتی فرد دارای کم شنوایی به عنوان فردی نشان داده شود که می تواند مانند افراد دیگر جامعه -با کمی کمک- از پس تمام امور روزمره خود بربیاید، کودکان خردسال می توانند در سنین پایین درک بهتری از شرایط این افراد داشته باشند.

آیا آگاهی از کم شنوایی مهم است؟

مبتلا شدن به کم شنوایی فقط شرایطی نیست که افراد مسن را تحت تأثیر قرار دهد. امروز دیگر می دانیم که این بیماری می تواند کودکان و بزرگسالان را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد، خواه از طریق عوامل ژنتیکی، ضربه به گوش یا سر و یا بیماری. آگاهی از روش های پیشگیری، علائم و عوارض کم شنوایی باید در دسترس افراد در هر سنی باشد. از ایموجی ها گرفته تا عروسک ها و اسباب بازی ها، ما در حال اطلاع رسانی درباره سمعک و کم شنوایی هستیم و تمام تلاش خود را می کنیم که سمعک و کم شنوایی را یک چیز نرمال و تنها یک تفاوت به نسل حاضر و نسل های آینده معرفی کنیم.

متاسفانه بزرگسالانی که با کم شنوایی بزرگ شده اند، از قبل از اضطراب و کاهش عزت نفسی که سمعک ها در جوامع امروزی می توانند ایجاد کنند، آگاه هستند. اما ما ایمان داریم که با از بین بردن این فرهنگ مرسوم به غلط و آگاهی بخشیدن بیشتر به مردم در مورد کم شنوایی، این امکان وجود دارد که تجربه استفاده از سمعک در افراد مبتلا به کم شنوایی به تجربه ای بسیار مفیدتر و لذت بخش تر تبدیل شود.

عروسک های دارای معلولیت

عروسک های دارای معلولیت

قدم های مهم برای افزایش آگاهی نسبت به کم شنوایی و سمعک

عروسک های دارای معلولیت و ایموجی های جدید اپل گامی در جهت درست است. از آنجا که کم شنوایی در حال تبدیل شدن به بخش مهمی از زندگی روزمره و همچنین فرهنگ عمومی است، باید این فرهنگ نیز ایجاد شود که کم شنوایی و سمعک مایه خجالت و دوری از اجتماع نیستند. اگر فکر می کنید ممکن است دچار کم شنوایی شده باشید، بهترین کار انجام تست شنوایی است. پس در اولین فرصت اقدام کنید و به مقالات مرتبط با کم شنوایی نیز در صفحه دانستنی ها سر بزنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

مرکز ارزیابی شنوایی و سمعک ملاصدرا

آدرس: تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیخ بهایی جنوبی، کوچه اول سمت راست (بن بست برنا)، پلاک۱، طبقه۵، واحد۱۸

تلفن: ۴−۸۸۰۵۳۷۸۳

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

درمان کم شنوایی بصورت قطعی و روش های تشخیص و ارزیابی آن

درمان کم شنوایی بصورت قطعی و روش های تشخیص و ارزیابی آن

آیا مشکل کم شنوایی قابل درمان است؟ قطعاً بله! اما قبل از هر چیز باید بدانید که کم شنوایی مانند ...

24 آگوست 2020
کم شنوایی کودکان و نوزادان – از علائم تا روش های درمان

کم شنوایی کودکان و نوزادان – از علائم تا روش های درمان

علل کم شنوایی در کودکان و نوزادان چیست؟ کم شنوایی در کودکان به طور کلی می تواند دارای ۳ دسته ...

14 آگوست 2020
علائم کم شنوایی چیست؟ انواع و دلایل کم شنوایی گوش

علائم کم شنوایی چیست؟ انواع و دلایل کم شنوایی گوش

کم شنوایی چیست؟ کم شنوایی، معمول ترین شکایت افرادی است که به متخصصان گوش و شنوایی شناسان مراجعه ...

1 آگوست 2020
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها