پیرگوشی چیست؟ روش های تشخیص و علائم آن

پیرگوشی چیست؟ روش های تشخیص و علائم آن

28 دسامبر 2020

افزایش سن در انسان ممکن است با ایجاد بیماری ها و مشکلات جسمانی زیادی همراه باشد. مشکلاتی که منشأ بیرونی و یا ژنتیکی نداشته و فقط بر اثر افزایش سن در بدن انسان ایجاد می شوند. یکی از این مشکلات پیرگوشی است که در این مقاله به توضیح آن خواهیم پرداخت.

پیرگوشی چیست؟

شاید شما نیز در برخورد با سالمندان از آنان شنیده باشید که اذعان می کنند صداهای محیط را می توانند بشنوند ولی پیام آن را نمی توانند درک کنند. شاید همین واضح ترین شکل پیرگوشی در اطراف ما باشد اما در تعریف علمی چنین آمده که پیرگوشی عبارت است از افت شنوایی فرکانس های بالا در افراد بالای ۵۰ سال. در واقع زمانی که از این افراد تست ادیومتری گرفته می شود، نتیجه به این شکل است که ادیوگرام شیب دار بوده و در فرکانس های بالا افت شدید دارد. اینگونه می شود که این افراد صداهای محیط را می توانند بشنوند اما در درک پیام آن ناتوان اند‌. همچنین، شنیدن صدا در محیط های نویزی و پر سر و صدا برای این افراد بسیار دشوار خواهد بود. از علامت های اصلی پیرگوشی این است که در هر دو گوش به یک میزان ایجاد می شود.

چه چیزی باعث پیرگوشی می شود؟

وجود مشکلات و بیماری های جسمی حاصل از افزایش سن گاهأ ناگذیر است اما عوامل خارجی دیگری نیز وجود دارد که روند این مشکلات را تسریع کرده و یا آن هارا تشدید می کنند. مثلا در آزمایشات زیادی آورده شده که آن دسته از افرادی که مراقبت های شنوایی را به خوبی انجام نداده و خود را در معرض دائمی صدای بلند و آسیب زا قرار می دهند، احتمال  ابتلا به پیرگوشی در آنها بیشتر از سایر افراد است.

مورد دیگری که ممکن است در افراد روند پیرگوشی را تسریع و آن را زودرس کند، مصرف داروهای اتوتوکسیک توسط افراد می باشد. داروهای از جمله گلایکوزیدها، داروهای شیمی درمانی، داروهای ضدمالاریا و داروهای ضد التهاب می توانند سیستم شنوایی افراد را دچار مشکل کرده و موجب پیرگوشی زود رس شوند.

البته فاکتور های همچون ژنتیک، سبک زندگی ناسالم و مصرف دخانیات را نیز نمیتوان در ایجاد و تسریع پیرگوشی بی تاثیر دانست.

علائم و نشانه های پیرگوشی چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم یکی از مهم ترین علائم پیرگوشی این است که سالمندی که به ما مراجعه می‌کند اذعان دارد که صداهای اطراف خود را می شنود اما پیام آن را نمی تواند درک کند. در واقع این فرد می تواند بشنود اما نمی تواند گوش کند ( مفهوم پیام را درک کند ). همچنین، دسته ی دیگری از این افراد شکایت شان در این مورد است گوش شان دچار وزوز شده است و به اصطلاح گوش شان زنگ میزند که این مورد هم از علائم پیرگوشی به شمار می آید.

از جمله دیگر علائم پیرگوشی در افراد این است که آنان صداها را در محیط های آرام و خلوت مثل محیط خانه به خوبی می شنوند اما به محض اینکه وارد محیط های پرچالشی مثل محیط خیابان و یا محل کار خود می شوند، درک گفتار افراد برایشان سخت می شود. در واقع عدم درک گفتار در محیط های نویزی و شلوغ نیز از دیگر علائم پیرگوشی در افراد مختلف می باشد.

نکته ی مهمی که در شناخت افراد مبتلا به پیرگوشی می تواند بسیار کمک کننده باشد، توجه به تاریخچه این افراد است. مثلا اگر بیمار در حین تاریخچه گیری عنوان می کند که در خانواده اش دارای افرادی است که مبتلا به پیرگوشی هستند، توجه به این نکته ضروری است چرا که وراثت از مهم ترین عوامل ایجاد کننده ی پیرگوشی و شناسایی علائم پیرگوشی در افراد است. همچنین اگر بیمار در تاریخچه گیری عنوان کند که از یک یا چند داروی اوتوتوکسیک استفاده می کند، باید به وجود پیرگوشی در او شک کرد.

همچنین عامل دیگری که میتواند به شناخت علائم پیرگوشی در فرد به ما کمک کند، بیماری های زمینه ای فرد از جمله فشار خون یا دیابت است. چرا که در این بیماری ها عمل خون‌رسانی به عروق گوش به مشکل برخورده و فرد ممکن است دچار مشکل شود.

تشخیص پیرگوشی به چه شکل است؟

در تشخیص پیر گوشی توجه به ۳ عامل بسیار لازم و ضروری است. ابتدا توجه به تاریخچه ی بیمار است چرا که بسیاری از علائم پیرگوشی در همان تاریخچه گیری به وضوح دیده خواهد شد. دومین عامل، تست ادیومتری است که در نتیجه ی آن، افت دوطرفه ی یکسان در فرکانس های بالا دیده می شود. سومین راه تشخیص پیرگوشی در افراد انجام تست های گفتاری است که در آنها مشخص می شود که فرد صداها را می شنوند اما در درک آنها دچار مشکل است.

با روش های مختلف درمان پیرگوشی آشنا شوید

درمان پیرگوشی در واقع فقط کاهش مشکلات به وجود آمده توسط برخی از علائم آن است که با سمعک و دیگر روش ها امکان پذیر است.

درمان پیرگوشی با سمعک

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، از مهم ترین علائم پیرگوشی ایجاد وزوز گوش و کاهش درک گفتار در بیمار است. استفاده از سمعک تا حد زیادی میتواند به کاهش درک گفتار ناشی از پیرگوشی کمک کرده و نیز از پیشرفت کم شنوایی ناشی از آن جلوگیری کند.

 

درمان گیاهی پیرگوشی

ابتدا باید به این موضوع توجه کرد که برای بهبود هرگونه مشکل مربوط به گوش و سیستم شنوایی بهتر است در اسرع وقت به پزشک و یا کلینیک های معتبر شنوایی شناسی مراجعه کرد. درواقع ما چیزی تحت عنوان درمان گیاهی پیرگوشی نداریم اما مصرف یکسری از موارد خوراکی می توانند به بهبود عملکرد شنوایی کمک کرده و یا از سرعت روند پیرگوشی بکاهند. این گیاهان شامل نعنا، زنجبیل، سیر، جنسینگ، ریحان، رزماری، شوید و زر چوبه اند که استفاده از آنها میتواند باعث بهبود عملکرد شنوایی شود و از آنان تحت عنوان درمان گیاهی پیرگوشی نام برده می شود.

سوالات متداول درباره ی پیرگوشی

 

پیرگوشی از چه سنی آغاز می شود؟

پیرگوشی معمولا از سن ۵۰ سالگی آغاز می‌شود و حدود ۳۰ درصد از افراد سالمند درجاتی از پیرگوشی را دارا هستند. شیوع پیرگوشی در مردان بیشتر از زنان است .

 

چه اقداماتی انجام دهیم تا به پیر گوشی مبتلا نشویم؟

روند ابتلا به پیرگوشی بعضأ غیر قابل انکار است اما از با پیشگیری و مراقبت های کافی از سیستم شنوایی میتوان تا حدی از پیرگوشی زودرس جلوگیری کرد و یا روند آن را کاهش داد. این اقدامات شامل رژیم غذایی سالم، عدم قرارگیری در معرض صداهای بلند، عدم مصرف دخانیات و کنترل دیابت و فشار خون می باشد.

مصرف چه داروهای باعث ایجاد پیرگوشی می شود؟

بطور کلی مصرف داروهایی که در دسته ی داروهای اتوتوکسیک قرار می گیرند از جمله آسپرین، داروهای ضد التهاب، داروهای شیمی درمانی، گلایکوزیدها و داروهای ضدمالاریا میتواند منجر به پیرگوشی در افراد مختلف شود.

 

آیا پیرگوشی قابل درمان است؟

تا کنون هیچ دارویی تحت عنوان درمان پیرگوشی ساخته نشده است اما روش هایی وجود دارند که میتوان با استفاده از آنها علائم پیرگوشی را تا حد زیادی کاهش داد که این روش ها شامل استفاده از سمعک جهت جبران کم شنوایی ناشی از پیرگوشی و نیز افزایش درک گفتار در بیماران مبتلا به پیرگوشی می باشسوالات متداول درباره ی پیرگوشی

پیرگوشی از چه سنی آغاز می شود؟

پیرگوشی معمولا از سن ۵۰ سالگی آغاز می‌شود و حدود ۳۰ درصد از افراد سالمند درجاتی از پیرگوشی را دارا هستند. شیوع پیرگوشی در مردان بیشتر از زنان است .

 

چه اقداماتی انجام دهیم تا به پیر گوشی مبتلا نشویم؟

روند ابتلا به پیرگوشی بعضأ غیر قابل انکار است اما از با پیشگیری و مراقبت های کافی از سیستم شنوایی میتوان تا حدی از پیرگوشی زودرس جلوگیری کرد و یا روند آن را کاهش داد. این اقدامات شامل رژیم غذایی سالم، عدم قرارگیری در معرض صداهای بلند، عدم مصرف دخانیات و کنترل دیابت و فشار خون می باشد.

 

عوارض پیرگوشی  چیست؟

پیرگوشی در افراد سالمند رابطه ی مستقیمی با افسردگی و انزوای اجتماعی در آنان دارد چرا که زمانی که فرد متوجه می شود که در درک گفتار اطرافیان دچار مشکل است دچار احساس شرم و خجالت می شود و همین شرم موجب می شود تا فرد رفته رفته از حضور در اجتماع فاصله بگیرد و دچار انزوا و افسردگی شود.

 

آیا کم شنوایی حاصل از پیرگوشی برگشت پذیر است؟

درصد زیادی از کم شنوایی های حاصل از پیرگوشی دائمی و غیر قابل بازگشت هستند و تنها با استفاده از سمعک و خدمات توانبخشی میتوان علائم پیرگوشی را کاهش داد. در واقع استفاده از سمعک در افراد مبتلا به پیرگوشی منجر میشود تا کم شنوایی حاصل از پیرگوشی پیشرفت نکند و در همان حد قبلی خود باقی بماند اما نمی تواند کم شنوایی را کاهش دهد.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

قیمت سمعک BTE

قیمت سمعک BTE

سمعک ها بر اساس شکل ظاهری به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند. داخل گوشی و پشت گوشی. سمعک های پشت ...

10 ژوئن 2022
گوش | آشنایی با ساختار و عملکرد این اندام شنوایی

گوش | آشنایی با ساختار و عملکرد این اندام شنوایی

گوش یکی از اصلی ترین اندام های بدن برای دریافت ورودی از محیط اطراف است. گفته می شود انسان در ...

18 می 2022
سمعک | سمعک چیست و چه کارایی هایی دارد؟

سمعک | سمعک چیست و چه کارایی هایی دارد؟

در این مقاله قصد دارم نکات جدیدی را در مورد کارایی سمعک، چگونگی انتخاب آن و بهترین برندهای سمعک ...

18 می 2022
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها