همه چیز درباره پارگی پرده گوش و درمان آن

همه چیز درباره پارگی پرده گوش و درمان آن

2 ژوئن 2021

پارگی پرده ی گوش یکی از ترس های هر انسان از دوران کودکی تا بزرگسالی است. شاید بسیاری از ما اطلاعات زیادی در رابطه با پرده گوش و مکان قرارگیری آن نداشته باشیم و هر ضربه، سانحه، درد یا وزوز گوش را به پارگی پرده گوش ربط دهیم. پرده ی گوش مرز غشایی نازکی میان گوش خارجی و گوش میانی است که عوامل درونی و بیرونی زیادی ممکن است به پارگی آن منجر شوند. در این مقاله به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم .

پارگی پرده گوش چیست؟

پارگی پرده گوش عبارت است از هرگونه پارگی، خراش یا آسیب در ناحیه ی بافت غشایی نازک بین گوش خارجی و گوش میانی که این پارگی می‌تواند با علائم مختلف و گاهأ بدون علامت باشد. بافت غشایی میان گوش خارجی و میانی بسیار نازک بوده و عوامل زیادی می توانند به آسیب در آن منجر شوند. در ادامه بیشتر به عوامل آسیب به پرده گوش می پردازیم.

دلایل رایج پارگی پرده گوش

ایجاد ضربه در گوش از جمله مهم ترین دلایل رایج پارگی پرده گوش است. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، پرده گوش بافت غشایی نازکی است و مقاومت بالایی ندارد. به همین ضربه به سر، سیلی و سانحه های این چنینی به راحتی می‌توانند در پرده گوش پارگی ایجاد کنند.

از جمله علل دیگر پارگی پرده گوش میتوان به وارد کردن اجسام خارجی به درون مجرای گوش اشاره کرد. گاهأ برخی افراد اجسامی از جمله گوش پاک کن، چوب کبریت و یا کلید را در گوش خود فرد میکنند که همین کار موجب پارگی پرده گوش خواهد شد.

وجود عفونت های درمان نشده و مزمن، عامل دیگر پارگی پرده گوش است. زمانی که عفونت باکتریایی یا ویروسی گوش افزایش می یابد، ترشحاتی را در گوش تولید خواهد کرد. این ترشحات در گوش میانی و پشت پرده گوش قرار گرفته اند که اگر میزان آنها از حدی بیشتر شود، پرده گوش بر اثر فشار ترشحات پاره شده و ترشحات به سمت بیرون خارج می شوند.

آخرین موردی که ممکن است به پارگی پرده گوش منجر شود، تغییرات فشار در جَو است که یه هنگام مسافرت های هوایی یا غواصی در آب اتفاق می افتد. در هنگام بروز این اتفاق، به دلیل تغییرات ناگهانی فشار گوش، به پرده گوش فشار وارد شده و پاره می شود.

پارگی پرده گوش چه علائمی دارد؟

افرادی که دچار پارگی پرده ی گوش می شوند می‌توانند علائم مختلفی را تجربه کنند که از میان آنها میتوان به درد شدید گوش، خروج ترشحات از گوش، احساس وزوز کردن یا زنگ زدن در گوش، سرگیجه و تهوع اشاره کرد.

برخی افراد ممکن است چندین علامت و برخی ممکن است فقط یکی از علائم را داشته باشند. گاهأ نیز پیش آمده که چون پرده ی گوش به دلیل عوامل تدریجی ایجاد شده، فرد هیچ درد یا علامت خاصی را تجربه نمی کند.

بیشتر بخوانبد: درمان خانگی جرم گوش

عوارض پارگی پرده گوش

پارگی پردۀ گوش علاوه بر علائمی همچون درد، خروج ترشح و احساس سرگیجه و تهوع دارای عوارضی نیز هست. از جمله عوارض پارگی پرده گوش میتوان به احتمال بالای عفونت گوش میانی اشاره کرد. چرا که در هنگام پارگی پرده گوش، آن مرز محافظ میان گوش خارجی و گوش میانی از بین رفته و همین موضوع گوش میانی فرد را مستعد انواع عفونت خواهد کرد.

کم شنوایی از جمله عوارض دیگر پارگی پرده گوش است چرا که پرده ی گوش وظیفه انتقال سیگنال ها از گوش خارجی به گوش میانی را داشته و در صورت آسیب، این وظیفه مختل می‌شود و درصدی کم شنوایی برای فرد به وجود می آید

پارگی پرده گوش در کودکان

پارگی پرده گوش در کودکان شیوع بیشتری نسبت به بزرگسالان دارد چرا که به سبب سرماخوردگی ها، عفونت ها و نیز نوع فعالیت کودکان احتمال آسیب به پرده گوش نیز بیشتر خواهد بود. همچنین بافت غشایی پرده ی گوش در کودکان بسیار نازک تر از بزرگسالان بوده و همین موضوع امکان پارگی و آسیب را در پرده گوش کودکان افزایش می دهد.

موضوع دیگر، سهل انگاری کودکان در مراقبت از خود است. پرده گوش با فرو کردن مداد، چوب یا هرچیز نوک تیز دیگری ممکن است مورد آسیب قرار گرفته و پاره شود که این اتفاق در کودکان شایع تر است .

تشخیص پارگی پرده گوش به چه صورت است؟

تشخیص پارگی پرده گوش توسط ادیولوژیست یا پزشک صورت می‌گیرد. ادیولوژیست با نگاه کردن به گوش فرد به وسیله ی اتوسکوپ، معمولا میتواند پارگی پرده گوش را تشخیص دهد.

در آزمون تمپانومتری هم نتایج در رابطه با حجم گوش افزایش یافته و به نوعی می‌تواند تست تشخیصی برای پارگی پرده گوش باشد.

گاهی نیز در هنگام تاریخچه گیری، خروج ترشحات از گوش بطور ممتد میتواند نشانه ای از پارگی پرده گوش بعلت عفونت باشد.

روش های درمان پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش در بسیاری از موارد به خودی خود و با گذشت زمان ترمیم می یابد. البته در فاصله بین پارکی و ترمیم مجدد، پزشک معمولا از آنتی بیوتیک های خوراکی یا قطره استفاده می کند تا از بروز عفونت در گوش آسیب دیده جلوگیری شود.

در برخی موارد که پرده گوش بصورت خودبخودی ترمیم پیدا نکند و پارگی پرده گوش به بروز کم شنوایی و عفونت ها منجر شود، جراحی تیمپانوپلاستی یا ترمیم پرده گوش توصیه می شود.

بازیابی پارگی پرده گوش

همانطور که در بالا اشاره کردیم، پرده گوش در بسیاری از موارد بصورت خودبخودی ترمیم و درمان می شود اما اگر این اتفاق نیفتد و پارگی پرده گوش به عفونت های مزمن و کم شنوایی منجر شود، پزشک بیمار را به جراحی تیمپانوپلاستی توصیه خواهد کرد.

چگونه میتوان از پارگی پرده گوش جلوگیری کرد؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، پارگی پرده گوش میتواند دلایلی از جمله ایجاد ضربه در گوش، ورود اجسام خارجی، عدم رسیدگی به عفونت ها و تغییرات فشار پرده گوش داشته باشد.

با مراقبت و رسیدگی به عفونت های ساده، مراقبت از خود در برابر ضربات به سر و گوش، عدم وارد کردن اجسام خارجی در گوش و مراقبت از گوش در برابر تغییرات فشار، میتوان از پارگی پرده گوش جلوگیری کرد.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

خرید باتری سمعک

خرید باتری سمعک

سمعک ها نیز همانند هر وسیلۀ الکترونیکی دیگری برای تأمین انرژی خود به باتری و یا یک منبع انرژی ...

27 سپتامبر 2021
نکاتی برای عادت کردن به سمعک

نکاتی برای عادت کردن به سمعک

سالانه تعداد قابل توجهی از افرادی که متوجه کم شنوایی خود شده و توسط پزشک یا ادیولوژیست به ...

27 سپتامبر 2021
سمعک ارزان

سمعک ارزان

زمانی که بخواهیم در رابطه با قیمت سمعک اطلاعات کسب کنیم اولین نکته این است که بدانیم قیمت سمعک ...

26 سپتامبر 2021
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها