شنوایی سنجی کودکان و نوزادان چه اهمیتی دارد و روشهای آن

شنوایی سنجی کودکان و نوزادان چه اهمیتی دارد و روشهای آن

29 می 2021

مطابق با جدیدترین آمارها، درحال حضور حدود ۴۶۶ میلیون نفر در دنیا به کم شنوایی مبتلا هستند که به گفتۀ محققان این میزان تا سال ۲۰۵۰ میلادی افزایش چشمگیری داشته و تا آن زمان حدود ۲۵ درصد از کل جمعیت جهان را افراد دارای مشکلات سیستم شنوایی تشکیل می دهند. از این میزان، درصد زیادی به کم شنوایی های مادرزادی (تولد نوزادان کم شنوا) اختصاص دارد بطوری که فقط در کشور ما ماهانه ۳۰۰ نوزاد کم شنوا مبتلا میشوند. چیزی حدود ۱۰ نوزاد کم شنوا در روز که این مقدار بسیار قابل توجه است. با توجه به این موضوع چندین سال است که در کشور ما، ارزیابی شنوایی نوزادان تازه متولد شده و شنوایی سنجی کودکان قبل از ورود به مدرسه از اهمیت زیادی برخوردار بوده و نوزادان به محض تولد در بیمارستان، تحت شنوایی سنجی نوزاد قرار می‌گیرند. همچنین سالانه، تمامی کودکان۶ ساله ی کشور در بدو ورود به مدارس کلاس اول تحت آزمون های شنوایی سنجی کودک قرار خواهند گرفت و همین موضوع تا حد زیادی به کاهش و کنترل کم شنوایی در کشور انجامیده است. در مقاله ی ذیل به بررسی ابعاد بیشتری از شنوایی سنجی کودک و شنوایی سنجی نوزاد خواهیم پرداخت

انجام تست شنوایی برای کودکان و نوزادان چه اهمیتی دارد؟

انجام شنوایی سنجی کودک و نوزاد در روزهای اولیه تولد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اگر کم شنوایی نوزاد تا قبل از ۳ ماهگی وی تشخیص داده شود، قطعا روند توانبخشی و تجویز سمعک نیز با کیفیت بیشتری انجام خواهد گرفت.

علاوه بر روند تسریع درمان و توانبخشی، همۀ ما می دانیم که گفتار انسان در سالهای اولیه زندگی نشأت گرفته از شنیدن و تکرار صداهای اطراف است. در واقع اگر نوزاد در شنیدن صدای اطراف خود دچار مشکل باشد، در فهم و تکرار صداهای اطراف و یادگیری زبان گفتاری نیز ناتوان خواهد بود و طی این اتفاق علاوه بر کم شنوایی، به اختلال در زبان گفتاری نیز مبتلا خواهد شد. از این رو انجام شنوایی سنجی نوزاد و کودک در سالهای اولیه زندگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

تست شنوایی سنجی نوزاد بهتر است چه زمانی انجام شود؟

معمولا برنامۀ غربالگری شنوایی سنجی نوزادان در بدو تولد و قبل از ترخیص از بیمارستان انجام می‌گیرد. البته گاهأ نتایج این تست به دلیل وجود مایع جنینی در گوش نوزاد، خیلی قابل استناد نیست اما بهرحال باید آن را جدی گرفت و در برنامه های غربالگری بعدی که توسط ادیولوژیست انجام می شود، شرکت کرد چرا که تشخیص کم شنوایی قبل از ۳ ماهگی نوزاد، هم در روند توانبخشی و درمان او بسیار موثر است و در صورت وجود کم شنوایی، امکان بروز مشکلات گفتاری کمتر خواهد بود. همچنین، یک غربالگری شنوایی سنجی کودک نیز در قبل از ورود به مدرسه انجام میشود بدین منظور که اگر کم شنوایی کودک در بدو تولد به اشتباه تشخیص داده نشده، این کودک با مشکلات شنوایی و گفتاری وارد مدرسه نشود بلکه در ابتدا به مشکلات شنوایی و گفتاری اش رسیدگی شود. انجام این تست برای همه کودکان ۶ ساله در دوران قبل از ورود به مدرسه اجباری می باشد.

آیا شنوایی سنجی کودکان و نوزادان در خانه امکان پذیر است؟

بله. شنوایی سنجی نوزاد و کودک با دستگاه های OAE و ABR انجام می‌گیرد که استفاده از هردوی اینها در منزل امکان پذیر است. امروزه باتوجه به اینکه محیط کلینیک های شنوایی بدلیل ویروس کرونا ممکن است برای نوزادان مناسب نباشد، توصیه میشود که تا حد امکان والدین با کلینیک های مورد نظر تماس گرفته تا کلینیک با اعزام ادیولوژیست به منزل نوزاد، انواع تست های غربالگری نوزاد و کودک را انجام دهد.

شنوایی سنجی کودکان و نوزادان در کلینک ملاصدرا

کلینیک ملاصدرا واقع در شهر تهران با استفاده از جدیدترین و به روز ترین دستگاه های روز دنیا و همراه با کادری مجرب، همه روزه با تعیین وقت قبلی آمادۀ ارائه خدمات شنوایی سنجی نوزاد، شنوایی سنجی کودک و انواع دیگر خدمات شنوایی و تجویز سمعک خواهد بود.

انجام ندادن تست شنوایی به موقع برای کودکان و نوزادان چه عواقبی ممکن است به دنبال داشته باشد؟

در هر نوع اختلال و بیماری، هر یک روزی که روند درمان و توانبخشی به عقب بیوفتد، ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. در مشکلات مربوط به سیستم شنوایی نیز همین طور است. هر یک روز که انجام غربالگری شنوایی و تجویز سمعک به تأخیر بیوفتد، مشکلات شنوایی و گفتاری تا حد بیشتری پیشرفت خواهند کرد و اگر کم شنوایی از نوع حسی عصبی باشد، عصب شنوایی روز به روز ضعیف تر خواهد شد.

به همین دلیل به والدین توصیه میشود تا انجام غربالگری های شنوایی حین تولد را جدی گرفته و درصورت اینکه ادیولوژیست برای کودک مراجعۀ بعدی توصیه کند، حتما در تاریخ معین شده نسبت به مراجعه کودک به کلینیک های شنوایی و مراکز بهداشت اقدام نمایند.

چه تستهایی برای سنجش شنوایی نوزادان صورت میگیرد؟

از آنجایی که تست های سنجش شنوایی معمول، معمولا مبتنی بر پاسخ بیماران هستند نمیتوان آنها را برای نوزادان و کودکان انجام داد چرا که در پاسخگویی ناتوان هستند. برای نوزادان از دو تست OAE و ABR استفاده می شود که در آنها پاسخگویی به تست نیازمند آگاهی و توانایی نیست و آزمونها بصورت الکتروفیزیولوژیک هستند.

تست ABR (پاسخ های ساقه مغز شنوایی)

تست ABR شامل پاسخ های عصب شنوایی و ساقۀ مغز از طریق الکترود های قرار داده شده بر نواحی مختلف سر و گوش است.

در واقع در این تست ۳ الکترود در نواحی مختلف سر و گوش و ۱ هدفون در گوش قرار داده میشود، از طریق هدفون صداهای کلینیک مانند به گوش وارد میشود و پاسخ های مسیر عصبی و ساقه مغز نیز از طریق الکترود های نصب شده، بر روی دستگاه به شکل امواج مختلف نشان داده می شوند.

از تست ABR در غربالگری شنوایی نوزادان، پایش های حین عمل جراحی، بررسی مسیر عصبی گوش و ساقۀ مغز و نیز  بدست آوردن آستانه های شنوایی کودکان و نوزادان بطور دقیق استفاده می شود.

تست ABR ترجیحأ باید در محیط های عایق صوت و شرایط آرامش کامل کودک و نوزاد انجام گیرد. بهتر است این تست در هنگامی که کودک خواب است انجام شود و حتی در مواردی ادیولوژیست توصیه می کند که به کودک داروی خواب آور داده شود تا تست دچار مشکل نشود.

تست OAE (گسیل های صوتی گوش)

تست OAE  تحریک سلول های مویی خارجی در پاسخ به صدایی است که از طریق پروبی که داخل گوش بیمار قرار گرفته بر روی مانیتور ظاهر میشود.

معمولا نوزادانی که بیش از ۵ روز در بدو تولد در بخش مراقبت های ویژه بستری بوده اند و همچنین افراد دارای سابقه کم شنوایی ژنتیکی، افرادی که به مدت طولانی در معرض صداهای بلند هستند، کودکان مبتلا به زردی، کودکان مبتلا به مشکلات گفتاری و افراد مبتلا به عفونت های سر و گوش افرادی هستند که باید در فواصل منظم مورد ارزیابی از طریق تست OAE قرار گیرند.

 

تستهای شنوایی سنجی مناسب کودکان

علاوه بر گروه نوزادان و بزرگسالان، یکسری تست های دیگر سنجش شنوایی دیگر برای گروه کودکان وجود دارد که در ذیل به آنها خواهیم پرداخت. این تست های نیازمند آگاهی و توجه نسبی فرد به روند آزمون هستند.

ادیومتری رفتاری

ادیومتری رفتاری یا همان BOA شامل ارسال یکسری محرکات صوتی از طریق بلندگو به گوش کودک و مشاهدۀ پاسخ او به این محرکات می باشد. این پاسخ ها ممکن شامل پلک زدن، از جا پریدن، گشتن به دنبال صدا و یا جمع کردن دست و پا باشد. این نوع از شنوایی سنجی کودکان معمولا در کودکان زیر ۳ سال و یا کودکان بزرگتری که فاقد همکاری آگاهانه هستند، انجام می گیرد. همچنین ارسال صدا به گوش کودک می‌تواند از طریق بلندگو، زنگوله و یا طبل باشد. هرکدام از این وسایل به مثابه یک شدت و فرکانس خاص برای ادیولوژیست تلقی میشوند.

ادیومتری تون خالص

ادیومتری تن خالص از دو طریق هوایی و استخوانی قابل انجام است. در ادیومتری راه هوایی ابتدا بیمار در یک اتاقک آکوستیک عایق می نشیند و ادیولوژیست یک هدفون را روی گوش بیمار قرار می‌دهد. ادیولوژیست یکسری صدای بوق مانند را در فرکانس و شدت های مختلف برای بیمار ارسال میکند و بیمار باید از طریق فشار دادن دکمه ای که ادیولوژیست در اختیارش قرار داده، شنیدن صدا را اعلام کند. در ادیومتری راه استخوانی، به جای استفاده از هدفون از یک تل باند قابل لرزش استفاده می شود. ویبره ها در فرکانس و شدت های مختلف به بیمار ارسال می‌شوند و بیمار باید شنیدن یا نشنیدن صدا را اعلام کند.

تست ادیومتری گفتاری

تست ادیومتری گفتاری شامل دو بخش SRT و SDS است که در این بخش ها یکسری کلمات در فرکانس و شدت های مختلف به بیمار ارائه میشود و بیمار باید توانایی تمایز، تفکیک و تکرار آنها را داشته باشد.

تیمپانومتری

تست تمپانومتری در جهت بررسی عملکرد گوش میانی و نیز تحرک پرده ی گوش از طریق فشار هوا انجام میشود.

در واقع طی این تست فشار هوای ملایم بصورت مکشی و فشاری به گوش وارد میشود تا تحرک طبیعی پرده ی گوش و نیز استخوانچه ها مورد بررسی قرار گیرد.

Child’s otolaryngologist doing ear examination of infant

تست رفلکس اکوستیک

طی این تست ادیولوژیست تل باندی را که یک سمت آن هدفون و سمت دیگر آن پروب قرار دارد در گوش بیمار قرار می دهد و صدای خارج شده از این پروب به تحریک عضلات گوش میانی و بررسی سلامت آنها می پردازد.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

تومور گوش یا تومور عصب شنوایی (نورینوم آکوستیک)

تومور گوش یا تومور عصب شنوایی (نورینوم آکوستیک)

برای آنکه به تعریف دقیقی از تومور گوش یا تومور عصب شنوایی برسیم ابتدا لازم است در رابطه با ...

12 ژوئن 2021
همه چیز درباره اگزمای گوش و راههای درمان آن

همه چیز درباره اگزمای گوش و راههای درمان آن

برای آنکه بدانیم اگزمای گوش چیست ابتدا لازم است تعریف دقیقی از اگزما داشته باشیم. اگزما نوعی ...

12 ژوئن 2021
همه چیز در مورد علت و درمان جابه جایی مایع گوش میانی

همه چیز در مورد علت و درمان جابه جایی مایع گوش میانی

شاید همۀ ما یکبار در طول زندگی مان به سرگیجه مبتلا شده باشیم. سرگیجه ها انواع مختلفی دارند و ...

12 ژوئن 2021
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها