در دوران شیوع ویروس کرونا بیشتر مراقب سمعک های خود باشید.

در دوران شیوع ویروس کرونا بیشتر مراقب سمعک های خود باشید.

8 می 2020

ویروس کرونا در کنار تمام خسارات و آسیب هایی که به کل مردم دنیا وارد کرد، نکات مثبتی نیز داشت. یکی از نکات مثبت ویروس کرونا این بود که به ما آموخت تا چه حد باید مراقب سلامتی خود باشیم، کاری که اغلب جزو آخرین اولویت های زندگی ماست. نکته مهم تری که شیوع ویروس کرونا به ما آموخت این است که سلامتی ابعاد مختلفی دارد و ما باید از تمامی ابعاد سلامت جسم و روح خود مراقبت کنیم. یکی از حواسی که ساختاری بسیار ظریف و عملکردی بسیار حساس دارد، حس شنوایی است.

کلینیک ارزیابی شنوایی و سمعک ملاصدرا همواره در تلاش بوده تا مراجعین خود را در بالاترین سطح سلامتی نگه دارد. کلینیک ارزیابی شنوایی و سمعک ملاصدرا آرمان خود را این می داند که در کنار ارائه بهترین و به روز ترین محصولات حوزه شنوایی، راهکار درست استفاده از این محصولات در مقاطع مختلف زمانی به خصوص در مقاطع بحرانی مانند شرایط حاضر را نیز به کاربران ارائه دهد. استفاده از سمعک در دوران شیوع ویروس کرونا، شرایطی است که با توجه به بی سابقه بودن آن قطعا نیاز به یادگیری نکات بهداشتی موثر در این زمینه دارد. بنابراین در این مقاله در مورد استفاده از سمعک در دوران شیوع ویروس کرونا توضیحاتی را به شما ارائه می دهم که امیدوارم استفاده از سمعک را در این مدت برای شما آسان تر و ایمن تر کند.

از مهم ترین کارهایی که کاربران سمعک باید در دوران شیوع ویروس کرونا انجام دهند، رسیدگی به سمعک و تمیز نگه داشتن سمعک است. در زمینه نگهداری بهتر سمعک در دوران شیوع ویروس کرونا به نکاتی که در ادامه به شما خواهم گفت، دقت کنید.

خرید سمعک

نگهداری مناسب سمعک می تواند جلوی انتقال آلودگی ها از طریق سمعک را بگیرد.

تمیز نگه داشتن سمعک در دوران شیوع ویروس کرونا

تمیز نگه داشتن سمعک کار بسیار آسانی است. من همیشه به کاربران سمعک این جمله را می گویم: با سمعک هایتان مثل جواهرات خود برخورد کنید. به خوبی مراقب سمعک های خود باشید و مطمئن باشید که سمعک هایتان به اندازه همان جواهرات برایتان سرمایه محسوب می شوند و شما را از یک شنوایی میلیاردی تومانی!!! بهره مند خواهند کرد.

رسیدگی روزانه به سمعک ها بسیار مهم و حیاتی است.

کاری که باید انجام بدهید این است که هر روز ابتدا با یک دستمال نرم و خشک، سمعک خود را کاملاً پاک کنید تا چربی منتقل شده از پوست بدنتان و کثیفی های روی سمعک پاک شوند. کار مهم بعدی این است که حفره های روی سمعک را با فرچه مخصوص تمیز کنید و مطمئن شوید که جسم خارجی یا جرم گوش درون آن ها وارد نشده است.

تمیز کردن منفذ میکروفون

در سمعک های پشت گوشی، در قسمت پشتی سمعک حفره ای قرار دارد که میکروفون سمعک در آنجاست. آن را خوب تمیز کنید تا سمعک بتواند صداهای محیطی را به درستی دریافت کند و آن ها را تقویت کند. این قسمت در سمعک های داخل گوشی نزدیک در باتری قرار دارد. در شکل پایین به طور کاملاً واضح می توانید این قسمت ها را مشاهده کنید.

میکروفون های سمعک داخل گوشی و پشت گوشی

محل قرار گیری میکروفون های سمعک داخل گوشی و پشت گوشی

تمیز کردن منفذ رسیور

تمیز کردن منفذ رسیور در سمعک پشت گوشی

در سمعک های پشت گوشی که رسیور درون سمعک قرار دارد و صدای تقویت شده توسط رسیور به وسیله یک تیوب و قالب گوش به درون گوش منتقل می شود، عملاً رسیور در معرض نفوذ گرد و خاک و جرم گوش و… قرار ندارد. پس اگر سمعک پشت گوشی دارید، تنها کاری که باید برای رسیدن صدای تقویت شده توسط رسیور به گوش انجام بدهید، تمیز کردن قالب گوش است.

سمعک پشت گوشی

نحوه تمیز کردن قالب گوش در سمعک پشت گوشی

تمیز کردن منفذ رسیور در سمعک رسیور داخل مجرا

در سمعک های رسیور داخل مجرا، رسیور به صورت جدا از سمعک با سیمی درون مجرای گوش قرار می گیرد. در این سمعک ها برای اینکه رسیور درون گوش ثابت بماند یا از قالب های آماده استفاده می شود، یا از قالب های ساخته شده مختص همان گوش. اگر سمعک شما از نوع رسیور داخل مجراست و قالب آن نیز از نوع قالب های آماده است، باید این قالب ها را هر شب پس از برداشتن سمعک ها از روی گوش هایتان تمیز کنید.

یک راهکار دیگر این است که تا صبح صبر کنید تا اگر جرمی روی قالب آماده قرار دارد خشک شود تا راحت تر قالب را تمیز کنید. البته این کار را تا وقتی انجام بدهید که قالب آماده هنوز قابل استفاده است. در غیر این صورت باید قالب آماده را تعویض کنید. قالب های آماده باید به صورت مرتب در فواصل زمانی معین تعویض شوند.

نکته مهم تر این است که پس از برداشتن قالب آماده از روی رسیور خواهید دید که یک محافظ روی رسیور تعبیه شده است تا از ورود جرم گوش و گرد و غبار و… به درون رسیور جلوگیری کند. این محافظ هم باید در فواصل زمانی معین تعویض شود. تعویض این محافظ به وسیله آچاری انجام می شود که همراه سمعک و محافظ های رسیور به شما تحویل داده خواهد شد.

سمعک رسیور در مجرا

آچار مخصوص تعویض محافظ رسیور در سمعک رسیور در مجرا

اگر سمعک هایتان از نوع رسیور داخل مجرا هستند ولی از قالب مخصوص گوش هایتان استفاده می کنید تا آن را در گوش ثابت نگه دارد، دیگر نیازی به تعویض مرتب قالب نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که محافظ روی قالب را هر شب قبل خواب یا هر روز صبح قبل از استفاده تمیز کنید و با فواصل زمانی مرتب محافظ را تعویض کنید.

تمیز کردن منفذ رسیور در سمعک داخل گوشی

منفذ رسیور در سمعک های داخل گوشی نیز مانند سمعک های رسیور در مجرا دارای یک محافظ هستند که باید هر شب قبل خواب یا هر روز صبح قبل از استفاده تمیز شوند و به صورت مرتب با فواصل زمانی معین آن را تعویض شوند.

سمعک داخل گوشی

نحوه تمیز کردن سمعک داخل گوشی

تمام کاری که باید انجام بدهید همین است. ساده، آسان و سریع. شیوع ویروس کرونا به همه ما آموخت که بیشتر مراقب خود باشیم و باید به این نکته توجه کنیم که اگر کاربر سمعک هستیم، سمعک هایمان هم از ما جدا نیستند و همان قدر که به بهداشت فردی خود اهمیت می دهیم باید در نگهداری سمعک هایمان نیز کوشا باشیم.

کلینیک ارزیابی شنوایی و سمعک ملاصدرا در این مدت سعی کرده بیش از گذشته اطلاعات علمی و مفید در زمینه نگهداری از سمعک و استفاده درست از آن در اختیار مخاطبان قرار دهد تا بتواند حداقل دغدغه کاربران سمعک را در مدت شیوع ویروس کرونا کمتر کند.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

سمعک پشت گوشی

سمعک پشت گوشی

از جمله چالش هایی که افراد هنگام انتخاب و خرید سمعک با آن مواجه هستند، تصمیم گیری درباره نوع ...

21 نوامبر 2020
سمعک عینکی

سمعک عینکی

اگر تا به حال گذرتان به کلینیک های سنجش شنوایی و یا مراکز توانبخشی افتاده باشد، ممکن است افرادی ...

21 نوامبر 2020
آشنایی با سمعک های آنالوگ

آشنایی با سمعک های آنالوگ

بسیاری از کاربران سمعک ممکن است وجه تمایز سمعک ها را در شکل ظاهری آنها ببینند. مثلا بدانند که ...

21 نوامبر 2020
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها