آشنایی با سمعک های آنالوگ

آشنایی با سمعک های آنالوگ

21 نوامبر 2020

بسیاری از کاربران سمعک ممکن است وجه تمایز سمعک ها را در شکل ظاهری آنها ببینند. مثلا بدانند که سمعک در انواع پشت گوشی، داخل گوشی، ریک و نامرئی وجود دارد و به همین دلیل گاهأ دیده می شود که کاربر هنگام مشاوره خرید سمعک به ادیولوژیست می گوید یک سمعک پشت گوشی می خواهم. در واقع اطلاعات دیگری راجع به انواع سمعک، ویژگی ها و وجه تفاوت های آنها ندارد.

نکته این است که سمعک ها را می توان از از چند بُعد دسته بندی کرد. مثلا اینکه سمعک شارژی است یا باتری خور. یا مثلاً سمعک مورد نظر از چه برندی است. اما یکی مهمترین وجه تمایز سمعک ها، دسته بندی آنها بر اساس نوع پردازش سیگنال آکوستیکی است که بر این اساس سمعک ها به ۲ دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شوند. این موضوع عامل مهمی است که هنگام خرید سمعک باید مد نظر قرار گیرد. امروز و در این مقاله به بررسی نوع آنالوگ سمعک و ویژگی های آن می پردازیم.

سمعک آنالوگ چیست؟

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی سمعک های جدید، سمعک های آنالوگ رواج کمتری دارند چرا که پیشرفت تکنولوژی در سمعک های دیجیتال به حدی متنوع شده که شاید خرید سمعک دیجیتال به اولویت تبدیل شده و خرید سمعک آنالوگ به آخرین انتخاب کاربران برای خرید سمعک تبدیل شده باشد چرا که اگر بخواهیم سمعک آنالوگ را به زبان ساده تعریف کنیم، سمعک آنالوگ فقط یک تقویت کننده و افزایش دهنده اصوات محیطی است و نه چیز دیگر. در واقع در سمعک آنالوگ صدای تلویزیون و تلفن با صدای صحبت کردن افراد هیچ تفاوتی نداشته و هر دو به یک اندازه و یک شکل تقویت می شوند و این موضوع قطعا تاثیر بسزایی در کیفیت صدای سمعک خواهد داشت که ممکن است برای بسیاری از کاربران ایده آل نباشد. در واقع در سمعک آنالوگ دسترسی زیادی برای کنترل و تنظیم سمعک به کاربر داده نشده است.

ویژگی های سمعک آنالوگ

سمعک های آنالوگ دارای ویژگی های مثبت و منفی ای هستند که هر یک ممکن است دلیلی برای خرید و یا عدم خرید سمعک آنالوگ توسط کاربران باشد. از سری ویژگی هایی که ممکن است افراد زیادی را به ترغیب بر استفاده از سمعک آنالوگ کند، قیمت ارزان این سمعک هاست. در واقع قیمت سمعک آنالوگ در پائین ترین رده قیمت سمعک در میان دیگر مدل های سمعک است. ویژگی دیگر سمعک آنالوگ کاربری راحت و ساده آن است که به همین دلیل ممکن است استفاده از آن توسط افراد مسن و یا افرادی که توانایی حرکتی کمتری دارند به نسبت دیگر مدل های سمعک بیشتر و محبوب تر باشد. گاهأ بدلیل تکونولوژی ساده تر، مصرف باتری در سمعک آنالوگ کمتر از دیگر مدل های سمعک می باشد. البته سمعک های آنالوگ دارای ویژگی های دیگری نیز هستند که ممکن است دلایل محکمی برای عدم خرید سمعک آنالوگ توسط کاربران باشد و آن هم اینکه همانطور که در بالا اشاره شد، این سمعک ها قابلیت کنترل و تنظیم در شرایط متفاوت را نداشته و همه انواع صدا را به یک شکل و یک اندازه تقویت می کنند.

 

سمعک های آنالوگ چگونه کار می کنند؟

سمعک ها بطور کلی از ۳ بخش اصلی تشکیل شده اند. بخش اول سمعک، میکروفون آن است که صدا به وسیله ی آن دریافت می شود. بخش دوم سمعک مدار پردازشی آن و بخش سوم سمعک رسیور آن است که در این بخش صدا دریافت شده و تقویت می گردد. مدار یا همان بخش پردازشی سمعک آنالوگ به این صورت است که نمی تواند بین صداهای مختلف تمایزی قائل شود و به همین سبب همه صدا ها را به یک اندازه تقویت می کند. مثلا بجای آن که صدای گفتاری را بیشتر و صدای نویز و همهمه را کمتر تقویت کند، همه را به یک اندازه افزایش می دهد و این امر باعث کاهش وضوح و شفافیت صدا در سمعک آنالوگ خواهد شد.

حدود قیمت سمعک آنالوگ

سمعک آنالوگ در میان انبوهی از سمعک های تولید شده در دنیای امروز جزو ارزان ترین سمعک هاست. نبود تنظیمات و تکنولوژی های خاص در این نوع سمعک باعث کاهش قیمت سمعک آنالوگ نسبت به دیگر مدل های سمعک است. البته همانند دیگر مدل های سمعک، قیمت سمعک آنالوگ نیز به عوامل زیادی وابسته است اما بطور کلی می توان گفت که قیمت سمعک آنالوگ از ۷۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود.

تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال

شاید کاربران سمعک در نگاه اول متوجه تفاوت های ظاهری بین سمعک آنالوگ و دیجیتال نشوند چرا که تفاوت اصلی این دو سمعک در تکونولوژی بکار رفته در آنهاست. در واقع هر دو سمعک دیجیتال و آنالوگ از اجرای مشابهی ساخته شده اند اما می توان گفت که تفاوت اصلی میان این دو سمعک نوع تقویت صدا در آنهاست. در سمعک آنالوگ تقویت اصوات بصورت یکسان و مستمر صورت می گیرد. یعنی برای پردازشگر سمعک آنالوگ صدای حرف زدن افراد با صدای همهمه و شلوغی تفاوتی ندارد و هر دوی این صداها به یک میزان تقویت و تشدید می شوند اما در سمعک دیجیتال اینگونه نیست. در سمعک های دیجیتال سعی بر آن است که صدای محیطی مفید همانند صدای صحبت دیگران با ما، تقویت بهتری نسبت به صدای همهمه جمعیت داشته باشد. حتی امروزه سطحی از تکنولوژی در سمعک دیجیتال قرار گرفته که بر آن اساس صداها با توجه به مکان های مختلف به میزان خاصی تقویت می کنند. مثلا تقویت صدا در محیط کتابخانه با تقویت صدا در محیط کلاس کاملا متفاوت است.

سوالات متداول درباره سمعک آنالوگ

سمعک آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟

در مقالات قبلی اشاره کردیم که در انتخاب سمعک چیزی تحت عنوان بهترین سمعک یا بدترین سمعک وجود ندارد بلکه تمام اینها در با توجه به وضعیت سیستم شنوایی فرد و نیز انتخاب های وی متفاوت خواهند بود اما اگر بخواهیم سمعک ها را از لحاظ تکنولوژی و امکانات رده بندی کرده و آنهارا با هم مقایسه کنیم، سمعک های دیجیتال و هوشمند قطعا بهتر از سمعک های آنالوگ هستند.

سمعک آنالوگ خوب را از کجا تهیه کنیم؟

کارشناسان کلینیک ملاصدرا همه روزه آماده ارائه مشاوره رایگان به کاربران جهت دریافت و خرید سمعک آنالوگ می باشند. در کلینیک ملاصدرا، باتری مورد نیاز سمعک تا یکسال بصورت رایگان، مهلت تست سمعک و ارائه کارت گارانتی معتبر به کاربران نیز قابل انجام است.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

خرید باتری سمعک

خرید باتری سمعک

سمعک ها نیز همانند هر وسیلۀ الکترونیکی دیگری برای تأمین انرژی خود به باتری و یا یک منبع انرژی ...

27 سپتامبر 2021
نکاتی برای عادت کردن به سمعک

نکاتی برای عادت کردن به سمعک

سالانه تعداد قابل توجهی از افرادی که متوجه کم شنوایی خود شده و توسط پزشک یا ادیولوژیست به ...

27 سپتامبر 2021
سمعک ارزان

سمعک ارزان

زمانی که بخواهیم در رابطه با قیمت سمعک اطلاعات کسب کنیم اولین نکته این است که بدانیم قیمت سمعک ...

26 سپتامبر 2021
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها