خرید باتری سمعک

خرید باتری سمعک

27 سپتامبر 2021

سمعک ها نیز همانند هر وسیلۀ الکترونیکی دیگری برای تأمین انرژی خود به باتری و یا یک منبع انرژی نیاز دارند. همانطور که سمعک ها در رده بندی های مختلفی قرار گرفته و انواع مختلفی دارند، باتری مورد نیاز آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. باتری سمعک ها معمولا به شکل ظاهری آنها بستگی داشته و معمولا هرچه اندازه سمعک بزرگتر باشد، باتری مورد استفاده در آن نیز اندازه بزرگتری دارد.

نکته دوم در خرید باتری ها و استفاده از آنها این است که هر سمعک با توجه به کارایی و تکنولوژی بکار رفته در آن میتواند مصرف باتری متفاوتی داشته باشد. مثلا باتری در یک سمعک هر ۳ روز یکبار نیاز به تعویض داشته باشد درحالیکه باتری سمعک دیگر تا یک هفته نیز قابل استفاده باشد. میزان باقی ماندۀ شارژ باتری در باتری سمعک ها معمولا به وسیله تستر باتری قابل اندازه گیری است. تسترها قیمت زیادی نداشته و بطور معمول همراه با خرید سمعک، به بیمار تحویل داده می شوند.

در ادامۀ این مقاله به بررسی انواع باتری های سمعک و کارایی آنها در سمعک های مختلف خواهیم پرداخت.

انواع باتری سمعک

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، باتری سمعک ها انواع متفاوتی داشته و سمعک های مختلف، باتری خاص خود را دارند. باتری سمعک بطور کلی در ۴ سایز ۱۰,۳۱۲,۱۳ و ۶۷۵ موجود است که هر کدام از این باتری ها ویژگی خاص خود را دارند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

باتری سایز ۱۰ کوچکترین باتری سمعک موجود است، رنگ برچسب آن زرد بوده و بطور معمول در سمعک های داخل گوشی و کوچک استفاده میشود. البته باتری مورد استفاده در برخی سمعک های ریک نیز باتری شماره ۱۰ است. نکته دیگر در استفاده از باتری ها طول عمر استفاده از آنهاست که این طول عمر در باتری های زرد رنگ سایز ۱۰ معمولا بین ۵ تا ۷ روز است.

نوع دیگر باتری سمعک، باتری شماره ۳۱۲ است. رنگ برچسب آن قهوه ای بود و در سمعک های پشت گوشی، داخل گوشی و ریک قابل استفاده است. اندازه ظاهری این سایز از باتری از باتری شماره ۱۰ بزرگتر بوده طول عمر استفاده از آن معمولا بین ۷ تا ۱۰ روز است.

نوع سوم باتری سمعک، باتری شماره ۱۳ است. رنگ برچسب آن نارنجی بوده و در سمعک های پشت گوشی، داخل گوشی و ریک قابل استفاده است. طول عمر استفاده از این باتری معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ روز است.

آخرین نوع باتری سمعک باتری شماره ۶۷۵ است. رنگ برچسب آن آبی بوده قابل استفاده در سمعک های پشت گوشی می باشد. طول عمر استفاده از این باتری همانند باتری شماره ۱۳ معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ روز می باشد.

 

قیمت باتری سمعک

باتری سمعک در سایز های مختلف معمولا تفاوت قیمتی ندارند. مثلا اینگونه نیست که باتری سایز ۶۷۵ از باتری سایز ۱۳ بزرگتر باشد. اما برند و کمپانی سازنده باتری های مختلف ممکن است با یکدیگر تفاوت قیمت داشته باشند.

در ایران معمولا دو برند ریواک و دوراسل در تولید باتری سمعک معروف هستند که میان این دو برند ممکن است تفاوت قیمت وجود داشته باشد.

 

نکات مهم در خرید باتری سمعک

در ابتدا توجه به این نکته ضروری است که خرید باتری سمعک بهتر است از مراکز معتبر خریداری شود. معمولا کلینیک های ارزیابی شنوایی و سمعک که سمعک مناسب برای فرد را تجویز کرده اند بهترین و معتبرترین مراکز برای خرید باتری سمعک نیز هستند.

دومین نکته در هنگام خرید باتری سمعک توجه به تاریخ انقضای باتری سمعک است. بهتر است باتری هایی خریداری شوند که حداقل ۲ یا ۳ سال انقضا دارند.

پس از خرید باید توجه کرد که باتری ها باید در مکان های خشک و خنک و بدور از رطوبت و سرما نگهداری شوند.

نکات مهم در استفاده از باتری سمعک

مهم ترین نکته در استفاده از باتری سمعک این است که جا انداختن باتری در درب باتری سمعک تا به خوبی یاد گرفته باشید. معمولا ادیولوژیستی که سمعک را برای شما تجویز کرده، در هنگام تحویل سمعک، نحوه جا انداختن باتری در درب باتری سمعک را به خوبی به شما آموزش خواهد داد. توجه داشته باشید که هیچگاه برای جا انداختن باتری سمعک در درب باتری از زور استفاده نکنید چرا که ممکن است باعث ایجاد آسیب جدی به درب باتری سمعک شود.

نکته دیگر آن است که باتری هایی که امروزه در سمعک ها مورد استفاده قرار میگیرند از نوع Zinc_air هستند و برای استفاده از آنها باید بعد از برداشتن برچسب باتری، حداقل یک دقیقه صبر کرد تا باتری سمعک بقدر کافی در معرض هوا قرار گیرد و بعد آن را داخل درب باتری جا انداخت.

معمولا ادیولوژیست به شما خواهد گفت که سمعک شما هرچند روز یکبار به باتری جدید نیاز دارد. حال اگر به هر دلیلی باتری سمعک شما زودتر از آنچه که ادیولوژیست گفته بود تمام شد، ادیولوژیست خود را از این موضوع مطلع سازید

Hearing aid battery – Female hands changing a hearing aid battery.

از کجا باتری سمعک بخریم؟

همانطور که در طی مقاله اشاره شد، بهترین مکانها برای خرید باتری سمعک، کلینیک های ارزیابی شنوایی و سمعک هستند.

کلینیک ملاصدرا واقع در شهر تهران، با کادری مجرب همه روزه آمادۀ خدمت رسانی به کاربران محترم می باشد.

همچنین خرید انواع باتری سمعک با قیمت مناسب و تاریخ انقضای بالا در این کلینیک امکان پذیر است..

همچنین برای خرید سمعک و اطلاع از قیمت سمعک با صدرا همراه باشید.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

نکاتی برای عادت کردن به سمعک

نکاتی برای عادت کردن به سمعک

سالانه تعداد قابل توجهی از افرادی که متوجه کم شنوایی خود شده و توسط پزشک یا ادیولوژیست به ...

27 سپتامبر 2021
سمعک ارزان

سمعک ارزان

زمانی که بخواهیم در رابطه با قیمت سمعک اطلاعات کسب کنیم اولین نکته این است که بدانیم قیمت سمعک ...

26 سپتامبر 2021
عوارض استفاده از هدفون

عوارض استفاده از هدفون

همۀ ما در طول روز هنگام عبور از خیابان، قدم زدن در پارک، تردد در مترو و یا هنگام غذا خوردن در ...

26 سپتامبر 2021
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها