تست های ارزیابی شنوایی و ادیوگرام: نگاهی کوتاه

تست های ارزیابی شنوایی و ادیوگرام: نگاهی کوتاه

1 اکتبر 2018

برخلاف کودکان و نوزادان که سنجش شنوایی آن ها باید به طور مداوم انجام شود، ارزیابی در بزرگسالان به صورت مکرر انجام نمی شود؛ بنابراین تعیین زمان شروع کم شنوایی در آن ها دشوارتر است. این متن می تواند به شما دیدی کلی از تست های ارزیابی شنوایی و تفسیر مختصر آن ها ارائه دهد.

کشف کاهش شنوایی به ویژه در خودتان ممکن است قدری دشوار باشد. بسیاری از مردم علائم این عارضه را نادیده می گیرند و هنگامی که در نهایت عمق مسئله را کشف می کنند، شوکه می شوند. اگر اغلب اوقات از مردم می خواهید که سخنانشان را تکرار کنند، درک درستی از سخنان اطرافیانتان در محیط های پر سر و صدا ندارید، یا برای واضح شنیدن صدای تلویزیون یا تلفن خود مجبور به افزایش صدای آن ها هستید، ممکن است مبتلا به یکی از انواع کم شنوایی باشید.

 

قبل از اینکه بتوانید مشکل را رفع کنید، باید این مشکل به درستی توسط تست ارزیابی شنوایی کشف شود. تست ارزیابی شنوایی (ادیومتری) روشی است که به متخصصان شنوایی شناس (ادیولوژیست) اجازه می دهد که درک درستی از سطح شنوایی شما داشته باشند.

 

یک تست ارزیابی شنوایی چگونه عمل می کند؟

گام های متعددی در یک تست ارزیابی شنوایی وجود دارد؛ هرچند تنها تعداد محدودی از این گام ها ممکن است برای ارزیابی شنوایی شما کافی باشد. متخصص شنوایی شناس ممکن است وضعیت مجرا و پرده گوش شما را با وسیله ای به نام اتوسکوپ ارزیابی کند تا از نبود هرگونه جسم خارجی در آن اطمینان حاصل کند. سپس شنوایی شما ارزیابی خواهد شد.

 

برای انجام این تست، یک جفت هدفون روی گوش های شما قرار خواهد گرفت. این تست توانایی شما را در شنیدن فرکانس های مختلف می سنجد. اصوات مختلف پخش می شوند و در نهایت نتیجه تست تعیین می کند که شما تا چه اندازه آن ها را شنیده اید. تست گفتاری نیز مشابه همین تست است، تنها با این تفاوت که این بار اصوات گفتاری برای شما پخش می شوند و سپس از شما درخواست می شود تا آن ها را تکرار کنید.

معمولاً این تست با کلماتی دارای حروف صدادار انجام می شود. ناتوانی در شنیدن اصوات صدادار نشانه ای از کاهش شنوایی در فرد است. اگر شما دچار کاهش شنوایی شده باشید، در شنیدن اصوات آرام دچار مشکل خواهید شد. هرچند برخی از افراد تنها در درک گفتار مشکل دارند و به هیچ عنوان دچار کم شنوایی نیستند. این تست به شنوایی شناس کمک می کند تا تفاوت این دو را متوجه شود.

 

ادیوگرام چیست؟

ادیوگرام یک طرح گرافیکی است که سطح شنوایی شما را نشان می دهد. این تست شکلی کاملاً گویا به فرد ارائه می دهد، بنابراین درک مفهوم آن آسان تر از نتایج تست های دیگر است.

این طرح که دارای شدت و فرکانس صدای ارسالی (با واحد هرتز) به گوش شماست، دو جدول دارد که سطح شنوایی شما را در هر دو گوش نشان می دهد. این دو جدول در افراد مختلف بنا به سطح شنوایی آنها متفاوت است.

نتیجه تست ارزیابی شنوایی

ادیوگرام

چگونه از یک ادیوگرام سر در بیاورم؟ 

هرچه خطوط ادیوگرام شما از محور عمودی به سمت پایین حرکت می کنند، بدین معنیست که شما کمتر قادر بوده اید اصوات پخش شده را بشنوید. شنوایی دو گوش شما بنا به نوع کم شنوایی ایجاد شده می تواند به یک میزان کاهش یافته باشد یا یک گوش نسبت به گوش دیگر دارای شنوایی کمتری باشد. انواع کم شنوایی به درجات ملایم، متوسط، شدید و عمیق دسته بندی می شود. اگر شما قادر به شنیدن اصواتی با شدت ۰ تا ۲۵ دسی بل بودید، شنوایی شما در محدوده نرمال است، اما شنیدن صدایی با شدت حداقل ۳۰ دسی بل ممکن است نشان دهنده افتی ملایم باشد. کم شنوایی عمیق زمانی رخ می دهد که شما تنها قادر به شنیدن شنوایی اصواتی با شدت بیش از ۹۰ دسی بل باشید.

 

چرا باید تست ارزیابی شنوایی انجام دهم؟     

انجام دوره ای تست های ارزیابی سلامت، توصیه ای است که تمام پزشکان متخصص به مراجعین دارند. زیرا این ارزیابی ها می توانند باعث پیشگیری از بروز بسیاری بیماری ها، درمان به موقع آنها و جلوگیری از پیشرفت روند آن ها شوند.

 

سلامت شنوایی شما حائز اهمیت بسیار زیادی است به خصوص اگر مکرراً در معرض اصوات بلند قرار می گیرید. انجام تست ارزیابی شنوایی می تواند به شما کمک کند کاهش شنوایی تان را پیش از آن که کیفیت زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد، شناسایی کنید. همچنین این تست می تواند به شما کمک کند تا در زمینه استفاده یا عدم استفاده از سمعک، انتخاب درست را انجام دهید.

انجام تست های ارزیابی شنوایی به صورت دوره ای و تهیه پرونده سلامت شنوایی فردی از مهم ترین کارهایی است که تمام افراد خانواده از کودکان گرفته تا والدین باید آن را جدی بشمارند، چرا که پرونده سلامت شنوایی می تواند روند تغییرات وضعیت شنوایی فرد و هرگونه مخاطره احتمالی موجود در محیط زندگی آن ها را به وضوح نشان دهد و آنان را از امکان بروز هرگونه آسیب شنوایی در دراز مدت مصون کند.

کلینیک ملاصدرا مرکزی مجهز به تمام دستگاه ها و متدهای ارزیابی شنوایی، تعادل و تجویز سمعک است که با مراجعه به آن می توانید تمام ارزیابی های لازم جهت اطمینان از سلامت گوش های خود را انجام دهید و از مشاوره متخصصان مرکز برای حفظ سلامت شنوایی خود در دراز مدت بهره مند شوید.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

قیمت سمعک BTE

قیمت سمعک BTE

سمعک ها بر اساس شکل ظاهری به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند. داخل گوشی و پشت گوشی. سمعک های پشت ...

10 ژوئن 2022
گوش | آشنایی با ساختار و عملکرد این اندام شنوایی

گوش | آشنایی با ساختار و عملکرد این اندام شنوایی

گوش یکی از اصلی ترین اندام های بدن برای دریافت ورودی از محیط اطراف است. گفته می شود انسان در ...

18 می 2022
سمعک | سمعک چیست و چه کارایی هایی دارد؟

سمعک | سمعک چیست و چه کارایی هایی دارد؟

در این مقاله قصد دارم نکات جدیدی را در مورد کارایی سمعک، چگونگی انتخاب آن و بهترین برندهای سمعک ...

18 می 2022
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها