تست ای بی آر (ABR)

تست ای بی آر (ABR)

26 سپتامبر 2021

در مقالات قبل به این موضوع اشاره کردیم که جهت بررسی میزان کم شنوایی و شکل آن میتوان از تست های ارزیابی شنوایی از جمله تست تن خالص و تست گفتاری استفاده کرد. اما گاهی این تست ها برای بررسی کافی نیستند. مثلا در شرایطی که بیمار کودک است و نمی‌تواند به تست های گفتاری و تن خالص پاسخ دهد. یا مثلا بیمار دارای معلولیت های دیگری است که انجام تست های شنوایی معمول برای وی امکان پذیر نیست.

در این شرایط از آزمون های الکتروفیزیولوژیک از جمله تست ای بی آر ABR استفاده می شود. در ادامه مقاله به بررسی ابعاد بیشتری از این تست میپردازیم.

تست ای بی آر (ABR) چیست؟

تست ای بی آر (ABR) یا همان تست پاسخ شنیداری ساقۀ مغز، آزمونی است که در طی آن به وسیله ی الکترود های کار گذاشته شده در نقاط مختلف سر و گوش و ارسال صداهای مختلف، همزمانی پاسخ های عصبی مسیر شنوایی بررسی می شود. این تست جزو مهم ترین آزمون های غربالگری کودکان زیر ۶ ماه و ناتوان در پاسخگویی است. در تست ABR علاوه بر همزمانی پاسخ های عصبی مسیر شنوایی، محل ضایعه های عصب ۸ شنوایی تعادلی و نیز ساقه مغز تا حدودی نشان داده می شود.

 

تست ABR چه اهمیتی دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، انجام تست ABR در بررسی کم شنوایی ها و علل ایجاد آنها نقش مهمی دارد. علی الخصوص در افرادی که توانایی پاسخگویی به تست های معمول کشف کم شنوایی را نداشته و یا متمارض هستند.

همچنین تست ABR در شناخت ضایعه ها و تومور های مسیر عصب شنوایی تعادلی میتواند بسیار مورد استفاده بوده و پاسخ های دقیق و قابل اعتماد بدهد.

 

کاربردهای تست ای بی آر

تست ABR در ارزیابی شنوایی ۳ دسته از افراد بسیار کاربری است.

دستۀ اول کاربران ABR کودکان و نوزادان هستند. انجام تست های معمول شنوایی و گفتاری نیازمند همکاری و پاسخ از طرف بیمار است. کودکان و نوزادان در پاسخ دادن به این تست ها ناتوان اند و انجام تست ABR بهترین تست برای ارزیابی پاسخ های شنوایی ساقۀ مغز است.

دستۀ دوم آن دسته از افرادی هستند که بدلیل معلولیت های مختلف جسمی یا فکری قادر به پاسخگویی تست های معمول ارزیابی شنوایی نمی باشند.

دستۀ سوم متمارضین هستند. این افراد گاه با پاسخ های کاذب در تست های تن خالص سعی در پنهان کردن وضعیت شنوایی خود داشته که با انجام تست ای بی آر ABR در این کار ناتوان خواهند شد.

برای تست ای بی آر چه مقدماتی لازم است؟

معمولا قبل از انجام تست ای بی آر ABR ادیولوژیست بیمار را روی یک تخت خوابانده، به نقاط مختلفی از سر و گوش بیمار الکترودهای مخصوصی را چسبانده و با هدفون های داخل گوشی، صداهایی کلیک مانند را به گوش بیمار ارائه میکند. مانیتور دستگاه، اطلاعاتی که از الکترودها جمع آوری شده را بصورت امواجی بر صفحه نشان می دهد و ادیولوژیست این امواج را تحلیل خواهد کرد.

 

تست ABR برای کودکان و نوزادان

همانطور در در ابتدای مقاله اشاره کردیم یکی از مهم ترین کاربران تست ABR کودکان و نوزادان هستند چرا که این قشر در حالت عادی نمی‌توانند به ارزیابی های معمول شنوایی پاسخ داده و به همین دلیل از آنها تست ABR گرفته می شود.

نکته ای که در تست ABR کودکان مورد اهمیت است این است که کودک در حین تست باید در خواب باشد. چرا که انجام تست ABR نیازمند آرامش در حین اجرای تست است. معمولا به والدین توصیه میشود قبل از آوردن کودک برای تست، او را خسته کنند یا مادر قبل از اجرای تست به کودک شیر دهد تا آرام بخوابد و روند تست به خوبی پیش برود.

در شرایطی که کودک بطور عادی به خواب نمی رود معمولا از داروهای خواب آور مخصوص کودکان استفاده می شود.

در تست ABR کودکان نیز همانند بزرگسالان چندین الکترود در نقاط مختلف سر و گوش بیمار قرار گرفته، صدای کلیک مانند از طریق هدفون داخل گوشی به بیمار ارائه شده و پاسخ های شنوایی مغز در مانیتور دستگاه بصورت موج ثبت می شوند.

 

مدت زمان تست ای بی آر

همان طور که در بالا اشاره کردیم تست ای بی آر شامل چسباندن چندین الکترود در نواحی مختلف سر و گوش، ارائه صدا از طریق هدفون و ثبت پاسخ ها بصورت موج می باشد. معمولا انجام این تست حدود ۱ ساعت زمان می برد.

آیا برای تست ای بی آر، عوارضی ثبت شده است؟

خیر تاکنون هیچگونه عوارضی بعد از انجام تست ای بی آر ABR ثبت و مشاهده نگردیده است.

 

چگونگی آزمون ABR

در ابتدای انجام تست ادیولوژیست از بیمار میخواهد که در حالت آرامش و سکون روی تخت دراز بکشد.

ادیولوژیست صفحاتی بنام الکترود را روی قسمت های مختلف سر و گوش بیمار قرار داده و یک هدفون داخل گوشی نیز به داخل گوش بیمار قرار می دهد. ادیولوژیست صداهایی کلیک مانند را از طریق هدفون به گوش بیمار رسانده و مانیتور دستگاه نیز پاسخ های ساقه مغز بیمار به صداها را بصورت دسته ای از امواج ثبت می کند. انجام تست ABR یک روش غیر تهاجمی برای ارزیابی شنوایی بیمار و نیز تشخیص محل ضایعات عصب می باشد

تفسیر تست ای بی آر به چه صورت است؟

پاسخ های تست ABR نمایانگر حرکات حلزون گوش از پایه تا رأس در مدت ۴ میلی ثانیه است. در این مدت زمان و در طی تست، زمان ارسال شلیک ها، تأخیر آنها، تأخیر بین هر دو قله و بررسی موج ۵ تست ABR انجام می‌گیرد ..

همچنین برای خرید سمعک و اطلاع از قیمت سمعک با صدرا همراه باشید.

به اشتراک بگذارید

دسترسی به سایر پست ها

قیمت سمعک BTE

قیمت سمعک BTE

سمعک ها بر اساس شکل ظاهری به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند. داخل گوشی و پشت گوشی. سمعک های پشت ...

10 ژوئن 2022
گوش | آشنایی با ساختار و عملکرد این اندام شنوایی

گوش | آشنایی با ساختار و عملکرد این اندام شنوایی

گوش یکی از اصلی ترین اندام های بدن برای دریافت ورودی از محیط اطراف است. گفته می شود انسان در ...

18 می 2022
سمعک | سمعک چیست و چه کارایی هایی دارد؟

سمعک | سمعک چیست و چه کارایی هایی دارد؟

در این مقاله قصد دارم نکات جدیدی را در مورد کارایی سمعک، چگونگی انتخاب آن و بهترین برندهای سمعک ...

18 می 2022
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیداه ها